Članovi Drezdenske opere doputovali u Beograd 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na današnji dan, pre 80 godina, list Pravda pisao je o dolasku Drezdenske opere u Beograd, dok se list Vreme bavio aktivnostima Ženskog hrišćanskog pokreta u Kraljevu.

List Pravda izvestio je da su posle više od dva sata zakašnjenja, preko Subotice u Beograd stigli članovi ansambla Drezdenske opere. Nešto ranije, istog dana, doputovao je najveći broj članova koje su predvodili gospodin Gotštalt i direktor opere gospodin Brando.

Članovi Drezdenske opere doputovali u Beograd 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Goste iz Drezdena na stanici su dočekali članovi Beogradske opere na čelu sa upravnikom Narodnog pozorišta u Beogradu, Momirom Veljkovićem i dirigentom Lovrom Matačićem.

Matačić je pozdravio vođstvo i članove, izrazivši zadovoljstvo zbog posete i prilike da i beogradska publika čuje Drezdensku operu.

„Narodno pozorište u Beogradu i Beogradsku operu uvek je radovala saradnja sa susedima, poglavito sa Nemačkom. Mi smo uvek prihvatali i dočekivali goste iz inostranstva koji su ukazivali čast našem Narodnom pozorištu i Operi, ali ja želim naročito da podvučem koliko je to neiskazivo umetnički događaj za nas kad nam se ukazuje prilika da čujemo Drezdensku operu, da pozdravimo njene članove“, rekao je Matačić, a prenela je Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme pisao je o aktivnostima Ženskog hrišćanskog pokreta u Kraljevu, odnosno zaključcima koji su doneti na godišnjoj skupštini ove organizacije.

Članovi Drezdenske opere doputovali u Beograd 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Pokret je te, 1941. godine brojao oko 200 najuglednijih gospođa iz Kraljeva, a u svom hranilištvu je izdržavao 80 siromašnih mališana. To hranilištvo posedovalo je i gimnazijsku trpezu, te je siromašnoj deci u periodu od godinu dana podeljeno 28.000 obroka.

Uz obroke, hranilištvo koje je bilo pod patronatom episkopa žičkog Nikolaja, tokom praznika delilo je i brojne poklone. Na inicijativu episkopa, uvedena je i novina da sva udruženja koja su proslavljala svoje slave po kafanama i drugim mestima, od te godine slavu proslavljaju baš u dečijem hranilištvu.

Na kraju zasedanja, kako se navodi u teksu Vremena, izabrana je nova uprava na čelu sa gospođom Živkom Đokić.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari