Čvorović: SPC formalno pravno može da se bori za svoja prava u Crnoj Gori 1Foto: spc.rs

Profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu, pravni istoričar Zoran Čvorović rekao je danas da Srpska pravoslavna crkva(SPC) ima formalno pravno mogućnost da se bori za svoja prava, koja podrazumeva obraćanje intitucijama u toj državi  i da iskoristi institucionalni mehanizam predviđen Evropskom konvencijom za zaštitu osnovnih prava i ljudskih sloboda.

„Zakonom o slobodi veroispovesti na najbrutalniji način uskraćena su joj prava garantovana ovom Evropskom konvencijom“, rekao je Čovorović, autor knjige Pravo i Pravoslavlje.

Kako je objasnio, govoreći o formalno pravnoj mogućnosti SPC, postupak prema Evropskoj konveciji predviđa da budu „iscpljena sva sredstva na nacionalnom nivou, a tek posle je moguće obraćanje Evropskom sudu za ljudska prava“.

On je rekao i da Srbija, kao član Saveta Evrope, ima pravo i obavezu da se obrati Evropskom savetu, kao i Evropskom sudu za ljudska prava, zbog povrede pomenutih temeljnih prava.

Međutim, kako je rekao, očekivati to od Srbije je „iluzorno jer su đukanovićev i Vučićev režim povezani kao blizanci – ličnim, finansijskim i svakim drugim vezama“.

On je rekao da takvu obavezu obraćanja nema samo Srbija već i svaka članica Saveta Evrope, da pokrene postupak pred Evropskim savetom, kao i pred Evropskim sudom za ljudska prava, jer se narušavaju prava zagarantovana Evropskom konvencijom.

„Ali mi imamo potpuni muk svih evropskih država, što znači da se saglašavaju sa postupcima prema SPC kojima joj se oduzimaju elementarna prava“, ocenio je Čvorović.

On je naveo, da kad je reč o obraćanju institucijama u Crnoj Gori, pitanje je da li uopšte SPC trebalo to da uradi jer one  „prema SPC sprovode otvorenu tiraniju, tako da bi to bilo kao da im  na neki način daje legitimitet“.

„Pošto je ovde reč o pravnom nasilju,  SPC izgleda ostaje  da pruži otpor crnogorskim vlastima i njenom nastojanju da je liše elementarnih prava, da brani svoje hramove i zemlju“, rekao je Čovorović.

On je naveo da je moderna Evropa i ideja ljudskih prava rođena u sličnoj situaciji, kada su Holanđani bili suočeni sa „inkvizitorskim terorom španskog kralja“ koji je primoravao protestante da promene veroispovest i konfiskovao im imovinu, kada su oni pružili otpor definišući ga kroz Deklaraciju o nezavisnost time da je vladar koji krši osnovna prava tiranin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari