Dačić: Prvi sastanak bi trebalo da bude onlajn 1Foto: FoNet/ Božana Pavlica

Iako je do početka dijaloga vlasti i opozicije ostalo još dvadesetak dana u Ivica Dačić, predsednik Skupštine Srbije kaže za Danas da se u ovom trenutku praktično ne zna nijedan detalj.

„Nije utvrđeno koji će format razgovora biti, kada će biti poslati pozivi i kome. Nesporno je, ipak, da se vlast opredelila da vodi dijalog sa opozicijom. Treba razgovarati sa svim relevantnim strankama i sa onima koje žele posredovanje EU, ali i sa onima koje ne žele, kao što su SRS i DS S. Kontraproduktivno bi bilo da do dijaloga ne dođe“, ističe Dačić za Danas, ne precizirajući kada bi sve te nedoumice mogle biti otklonjene.

Predstavnici opozicije, međutim, tvrde da Dačić menja mišljenje na dnevnoj bazi, čime samo potvrđuje da se on ni za šta ne pita.

Predsednik parlamenta podseća da je za nastavak dijaloga ponudio 1. mart i da bi taj prvi sastanak trebalo da bude onlajn.

„Cilj dijaloga je da se otklone kritike koje su dolazile od opozicije u vezi sa izbornim uslovima. Teme mogu biti finansiranje kampanje, kontrola glasačkog procesa, da li u medijima nešto promeniti“, napominje Dačić i dodaje da su razdvajanje izbora i ministarstvo za izbore marginalne teme i ne mogu biti predmet dijaloga.

Govoreći o zahtevima opozicije, kao što je predlog za promenu izbornih uslova, on je naveo da Skupštini nije ništa zvanično poslato, i da su oni „možda to poslali evopskim institucajma“.

Za razliku od predsednika parlamenta Sanda Rašković Ivić, potpredsednica Narodne stranke, smatra da su teme koje je Dačić označio kao marginalne zapravo vema važne.

„Vlast želi da temu razdvajanja izbora učini marginalnom i da je stavi pod tepih. Hvala Dačiću što je to najavio, jer im nećemo dati da tu temu preskoče. Neće ovo biti laki pregovori. Ćeraćemo se“, poručuje potpredsednica Narodne stranke, dok lider Pokreta slobodnih građana Srbije Pavle Grbović smatra da je prošla decenija od kako je bilo koji razgovor sa Ivicom Dačićem mogao da se smatra ozbiljnim.

On ističe da je na sreću opozicije Dačić samo jedan od učesnika koji će imati neku ulogu u tom procesu dijaloga. „Dačićevo privatno mišljenje nije presudno za budućnost dijaloga“, ocenjuje lider PSG-a.

„Jedini zadatak Ivice Dačića je da odlaže i obesmisli pregovore između vlasti i opozicije koji su jedini mirni način da izađemo iz ove političke krize. Ja sam još pre mesec i po dana poslao zahtev predsedniku skupštine za prijem i hitne konsultacije oko početka dijaloga. Međutim, odgovor još nisam dobio što potvrđuje moju tezu o ulozi Dačića u fingiranju dijaloga i zaluđivanju javnosti. Ključno pitanje nije termin početka, već završetka dijaloga i koliko će vremena ostati do izbora, kao i šta su garancije da će ono što je dogovoreno biti i primenjeno i to najmanje šest meseci pre izbora“, poručuje za Danas Boško Obradović, lider Pokreta Dveri, i dodaje da svaki put kada neko iz SPS pomene bivši režim treba ga podsetiti da su oni bili deo i tog režima.

Zoran Lutovac, lider Demokratske stranke, smatra da svrhu dijaloga određuje potreba društva da imamo normalnu i uređenu državu, a ne stav bilo kog pojedinca i da je jedan od prvih koraka na tom putu – slobodni i posteni izbori.

„Svrha pregovora nije da se dobiju nešto povoljniji uslovi po opoziciju, nego da građani dobiju prava da slobodno i ravnopravno učestvuju u izbornom procesu… Razdvajanje izbora je legitimna tema s obzirom da su lokalni izbori izgubili svrhu i smisao kada se sprovode na ovaj način… Mi se za to zalažemo više od dve godine i postoji razumevanje u Briselu za to, no potrebno je i to da oni koji su uzurpirali svu vlast počnu da rezonuju kao zastupnici javnog interesa. Ako nisu u stanju, tu smo mi da izvršimo pritisak, a Brisel da ih podseti na evropske vrednosti i standarde“, zaključuje Lutovac u izjavi za Danas.

Movsesijan: Trpi suština političkog delovanja

Aris Movsesijan, predsednik Nove stranke, napominje da je lider SPS pre samo šest meseci tvrdio da ne zna dali će biti dijaloga. „Od tada menja mišljenje na dnevnoj bazi. Očigledno je da on ne odlučuje ni o čemu. Mislim da je prevelika pažnja posvećena dijalogu o izbornim uslovima zbog čega trpi politika i suština političkog delovanja. Dakle vlast ima preporuke OEBS-a i kritiku u izveštaju EK i na njima je da se sve to implementiraju. Ono što opozicija predlaže je više kao nota bene, ili preporuka kako doći do slobodnih i poštenih izbora. Opozicija ne snosi odgovornost za nedemokratičnost u kojoj živimo“, smatra Movsesijan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari