EXPO 2027, EKSPOfoto: F.S./ATAImages

Građanski pokret Bravo ocenio je danas da je odluka da se kroz školske kalendare uvede poseta dece na „Ekspo 2027“ (EXPO) „skandalozna zloupotreba prosvete“, i pozvao nadležne da je povuku.

„Pozivamo ministra (prosvete Dejana Vuka) Stankovića i Aleksandra Vučića da se ne igraju sa decom i da ministar hitno povuče ovu sramnu odluku iz oba pravilnika, takođe da Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje ne usvoji školski kalendar sa ovim odredbama“, saopšteno je iz tog pokreta.

Ukoliko taj kalendar bude usvojen, Bravo poziva roditelje, nastavnike i sindikate na potpuni bojkot.

„Ne dozvolite da vaša deca, od prvaka do maturanata, budu zloupotrebljena za pokrivanje partijskog lopovluka“, naveli su oni.

Bravo je ocenio da „režim pokušava da učenike pretvori u statiste i tapšače kako bi lažirao uspeh svog prepumpanog projekta od 20 milijardi evra“.

Ministarstvo prosvete saopštilo je juče da organizovane posete učenika osnovnih i srednjih škola predstavljaju standardnu praksu na svetskim i specijalizovanim Ekspo izložbama, kao i da one neće biti obavezne za đake u Srbiji.

Kako su naveli, maloletni učenici mogu učestvovati isključivo uz prethodnu saglasnost roditelja, odnosno zakonskih staratelja.

Po novim pravilnicima o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada za osnovne i srednje škole za školsku 2026/2027. godinu, biće organizovane „studijske posete“ učenika Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027 u Surčinu kod Beograda, u periodu između 17. maja i 25. juna 2027.

Organizacije civilnog društva izrazile su danas zabrinutost zbog odredbe školskog kalendara za srednje škole kojom se predviđa jednodnevna poseta učenika specijalizovanoj izložbi Ekspo, ocenivši da nije jasno koji se konkretni obrazovni ciljevi i ishodi njome ostvaruju, niti zašto je Ekspo prepoznat kao aktivnost od obrazovnog značaja.

U saopštenju Unije srednjoškolaca Srbije, Građanskih inicijativa, Krovne organizacija mladih Srbije i Mreže organizacija za decu Srbije navedeno je da je u Pravilniku o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada srednjih škola navedeno da će škole godišnjim planom rada predvideti jednodnevnu posetu učenika izložbi Ekspo od 17. maja do 25. juna 2027. godine.

Nakon reakcija javnosti, Ministarstvo prosvete saopštilo je da je reč o „mogućnosti studijske posete“, a ne o obavezi, te organizacije upozoravaju da takvo pojašnjenje nije dovoljno, jer saopštenje ne može zameniti jasnoću propisa.

„Ako je reč samo o mogućnosti, zašto je u pravilniku korišćena formulacija da će škola godišnjim planom rada predvideti ovu posetu? Škole, roditelji, nastavnici i učenici moraju znati da li se ova aktivnost planira kao obavezna, dobrovoljna, nastavna, vannastavna ili fakultativna“, dodaje se u saopštenju.

Potpisnice saopštenja ističu da Ministarstvo mora da objasni po kom pravnom osnovu se poseta Ekspo uvodi u godišnje planove rada škola, ko donosi odluku o njenoj realizaciji, da li će biti potrebna saglasnost roditelja i da li učenici mogu da ne učestvuju bez posledica.

Ističe se da nije sporno da škole mogu organizovati različite oblike obrazovno-vaspitnog rada van škole, već da se aktivnost koja uključuje organizovani odlazak učenika van škole uvodi bez jasnog odgovora na pitanja ko odlučuje, ko plaća, ko odgovara za bezbednost i koja prava imaju roditelji i učenici.

Upozoravajući i da pitanje finansiranja ostaje potpuno otvoreno, organizacije ističu da javnost mora da zna ko će platiti prevoz, osiguranje, dnevnice nastavnika, eventualnu ishranu, ulaznice i druge troškove – roditelji, škole ili državni budžet.

Organizacije traže da Ministarstvo prosvete javno objavi stručno uputstvo najavljeno školama i da u njemu jasno odgovori da li je poseta obavezna ili dobrovoljna, po kojoj proceduri se organizuje, ko snosi troškove i kako će biti zaštićena prava učenika koji ne žele ili ne mogu da učestvuju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari