Deca na inhalatorima, voda neupotrebljiva, kuće pucaju zbog sleganja tla 1Foto: Danas

Oko dvesta domaćinstava u lazarevačkom naselju Veliki Crljeni već tri godine pokušavaju da se izbore za čist vazduh i vodu, ali i da zaštite svoje domove od rušenja koje im preti jer se kop uglja nalazi tek na manje od stotinak metara od prvih kuća.

Iako je, prema rečima EPS, kop neaktivan, on je i dalje otvoren, otpadne vode od ispiranja uglja teku kroz naselje a ugljena prašina se širi kako je vetar raznosi.

– Ovde većina ljudi živi sa inhalatorima, čak i cele porodice. Nismo zaklonjeni, pa nam vetrovi sve nanose. Preko puta nas su brda kvarcnog peska, brda prašine od uglja, sa desne strane je pepelište od termoelektrane, koje je prešlo sve granice, tu su i tri transportna koridora kojima se vuče ugljena prašina

za TE Kolubara i TE Obrenovac, u otvorenim vagonima, na 30 metara od naših kuća. Obod kopa je udaljen 30 metar, a desetak metara dalje teku otpadne vode „Kolubara Prerade“ u kojima se ispira ugalj. Prozore ne otvaramo, veš ne iznosimo napolje, voda odavno nije za piće- kaže za Danas meštanka i predsednica udruženja Tihi lug Veliki Crljeni Vesna Terzić, i napominje da je zakonom određeno da unutrašnjost kopa bude udaljena od obližnjih naselja najmanje 500 metara, a sama ivica kopa bar 300.

Kako Terzić objašnjava, kop je otvoren nakon poplava 2014, jer je, kako kaže, EPS-u hitno trebao ugalj. Međutim, kako je i Upravni sud presudio, radili su nedozvoljeno, jer je u projektu otvaranja kopa nedostajao plan Strateške procena uticaja na životnu sredinu.

– Nakon što su meštani „podigli buku“, EPS je iz tok kopa izašao u avgustu 2017, mada je po njihovim rečima kop prestao da radi čak godinu dana ranije, u maju 2016. Pomerili su se oko kilometar ka Vreocima i otvorili polje „G“. Iako je EPS i na sudu tvrdio da kop nije aktivan, zakon kaže drugačije, kop je aktivan sve dok se ne izvrši rekultivacija, odnosno dok se sve ne vrati u prvobitno stanje. Ovde je rudnik ostao otvoren, širi se neverovatan smrad, sleže se zemlja- objašnjava Terzić.

Od iskopavanja koja su preblizu naselja sleže se i tlo, pa se drveće suši, zidovi u većini kuća su popucali, a u nekim, kako kaže, do te mere da one više nisu upotrebljive za život. Kako navodi, proteklih godina su se obraćali svim nadležnim institucijama, ali gotovo da nijedna nije uradila svoj posao.

– Iako je još 2017. utvrđeno da smo mi ugroženi, da bi EPS trebalo da reaguje i izvrši kompletna merenja, to do danas nije urađeno. Iz EPS-a su odgovorili da merenja rade i da nisu oni krivi za takvo stanje. I krug se uvek zatvara u EPS-u. Iako je u Službenom glasniku objavljeno da se otpadne vode iz Kolubare Prerade u kojima se ispira ugalj ne pročišćavaju, zbog zastarelosti prečistača, od republičkog inspektora nam je stigla potvrda da je voda čista. U toj vodi nema života, nema biljaka, a golim okom se vidi šta se u njoj taloži- navela je Terzić.

Ona dodaje da je rudarska inspekcija izašla na teren, ustanovila sva oštećenja na kućama, nepravilnosti u radu EPS, zagađenje vazduha i vode, ali da je kao odgovor kasnije poslala onaj isti dopis EPS koji, kako kaže Terzić, dobija kao odgovor na svaku molbu. Dokumentaciju o dokazima koji su prikupljeni i zapisnik nadzora inspekcija nije pristala da pošalje meštanima.

– Kada smo se sastajali sa ministrom Trivanom, ponela sam flašu vode, kako bih demonstrirala o kakvoj vodi se radi, punoj fenola i amonijaka, naslaga od uglja, za koju smo inače dobili papir inspekcije da je čista! Dobili smo odgovor da je to ministarstvo nemoćno. U ministarstvu rudarstva smo dobili odgovor da oni nisu nadležni za to. Pa da li treba da zovem ministarstvo kulture ili prosvete? Iscrpili smo sve moguće opcije i u ovoj državi ja nemam kome više da se obratim- rezignirano priča Terzić i dodaje da se kao poslednju opciju obratila premijerki, s obzirom da je stopostotni vlasnik EPS Vlada, ne bi li izašli na teren, ali da je „svesna da će opet dobiti neki EPS-ov odgovor“ umesto konkretnog rešenja problema.

Prošle nedelje Upravni sud doneo je presuda kojom se Plan za otvaranje kopa Veliko Crljane poništava, jer je usvojen bez procene uticaja na životnu sredinu. Naredni korak je da se kop vrati u prvobitno stanje a studija procene uradi.

Otkud dabrovi u zagađenoj vodi?

– Kada smo pozvali inspekciju, zbog pepelišta termoelektrane koje se raširilo van svojih granica, dobili smo odgovor da su se tu naselili dabrovi koji su napravili branu i oštetili pepelište koje je puklo i zagađena voda se razlila. pitala bih nadležne otkud dabrovi u zagađenoj vodi?- rezignirano pita Terzić. Ona dodaje da su obližnja iskopavanja rasterale razne životinje iz tog staništa, pa ni deca ne smeju iz dvorišta, jer su svuda pacovi, zmije i tvorovi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari