Društvo multiple skleroze Srbije obeležilo 45 godina postojanja 1

Povodom Svetskog dana borbe protiv multiple skleroze, koji je obeležen juče, Društvo multiple skleroze Srbije, kao jedno je od najstarijih udruženja pacijenata u Srbiji, istovremeno je proslavilo i 45 godina postojanja.

Tim povodom je u konferencijskom centru Kombank dvorane održana svečana akademija, na kojoj su se okupili pacijenti, lekari i predstavnici nadležnih institucija.

– Društvo MS Srbije osnovano je davne 1974. godine na inicijativu profesora dr Zvonimira Levića i mnogobrojnih osoba obolelih od MS, i zastupa interese više od 9.000 obolelih od multiple skleroze širom Srbije. Mnogo pozitivnih stvari je urađeno, ali i dalje je puno posla pred nama, praktično smo na pola puta. Položaj obolelih od multiple skleroze, u pogledu terapije, rehabilitacije i dijagnostike, može i mora da bude bolji. Nadležne institucije su prepoznale probleme, definisale ovo oboljenje kao prioritet i imamo uveravanja da će već tokom ove godine RFZO na pozitivnu listu uvrstiti nove savremene terapije za obolele – rekla je predsednica Društva Jasmina Brajković.

Na listi lekova koji se nabavljaju o trošku RFZO trenutno je sedam medikamenata za multiplu sklerozu, naveo je Željko Popadić ispred Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Međutim, napomenuo je on, broj pacijenata raste a sredstva se uvećavaju, pa RFZO radi na sistemskom poboljšanju uslova za lečenje pacijenata savremenim terapijama.

Jelena Drulović, neurološkinja Instituta za neurologiju KC Srbije i vodeći stručnjak za MS u Srbiji, istakla je da je MS ozbiljno, autoimuno, neurodegenerativno i zapaljensko oboljenje koje napada centralni nervni sistem – mozak i kičmenu moždinu.

– Kada govorimo o multiploj sklerozi, veoma važno je istaći da se svest o samoj bolesti promenila i kada su zdravstveni radnici u pitanju. Naime, stručnjaci u oblasti lekara specijalista opšte prakse, kao i zdravstveni radnici užih specijalnosti, kao i oni koji se bave tretmanom multiple skleroze poseban akcenat stavljaju na koncept da je vreme od presudnog značaja. To zapravo podrazumeva rano prepoznavanje i ranu dijagnostiku, jer od toga dalje zavisi primena adekvatnih tretmana. Danas, kada mnogo više znamo o samoj bolesti, zdravstveni radnici koriste tu mogućnost i upućuju obolelu osobu i na način odnosno stil života koji je neophodan za očuvanje „zdravlja mozga“. To bi praktično značilo favorizovanje zdravog načina života, koji isključuje upotrebu cigareta, prekomerne količine hrane ili alkohola – istakla je Drulović.

O svom iskustvu sa bolešću govorio je pacijent Miloš Rokić, koji boluje od MS-a već 10 godina.

– Za mene je MS jedna nepredvidiva misterija jer nikad ne znam kada će da napadne. Međutim, zahvaljujući Društvu MS Srbije uspeo sam da postignem da osećam sigurnost u toj nepredvidivosti. Jedna od osnivača Društva MS Srbija Tatjana Dakić naučila nas je da budemo kreativni, da otkrivamo nepoznato, da budemo otvorena srca i spremni na novine, da prevaziđemo stid, da nosimo našu ranjivost. Jednom rečju, pokazala nam je da smo svi heroji u našem ličnom univerzumu – zaključio je Rokić.

Multipla skleroza (MS) je vrlo ozbiljna i nepredvidiva bolest promenljivog toka, ispoljava se neurološkim simptomima, a karakterišu je česta pogoršanja kroz prekid protoka informacija u mozgu, između mozga i tela. Dok kod jednih pacijenata bolest sporo napreduje i ne urušava bitno kvalitet života, kod drugih su pogoršanja progresivna i narušavaju, kako njihove mentalne tako i fizičke sposobnosti, što dalje vodi u težak invaliditet.

Povodom 45 godina od osnivanja, na svečanoj akademiji premijerno je prikazan film pod nazivom „Na pola puta“ koji prikazuje presek dosadašnjeg rada Društva. Predstavnici Društva MS Srbije uručili su i 45 zahvalnica za pomoć i podršku u radu, nadležnim socijalnim i zdravstvenim institucijama, organizacijama, zaslužnim pojedincima i medijima, a jedna od zahvalnica pripala je i našem listu.

Simptomi multiple skleroze

Simptomi se kreću od blage ukočenosti i otežanog hodanja, preko utrnulosti i peckanja, slepila, poremećaja mokrenja, defekacije (pražnjenja creva), bolnih mišićnih grčeva, problema sa koordinacijom i ravnotežom, govorom ili gutanjem, poremećaja seksualnih funkcija, pa sve do potpune oduzetosti, paralize, i trajnog invaliditeta kod obolelih, jer značajan broj bolesnika posle 15 godina trajanja bolesti postaje vezan za invalidska kolica.

Savetovalište

U okviru Društva već 15 godina radi i Savetovalište čija je uloga psihosocijalnog savetodavnog rada, podrške i pomoći od neprocenjivog značaja za obolele i njihove porodice. Jedan od najtežih trenutaka je svakako saznanje pacijenta da boluje od multiple skleroze. Podrška porodice i šire zajednice neophodna je ovim pacijentima, čije interese aktivno zastupa Društvo multiple skleroze Srbije punih 45 godina, rečeno je na svečanoj akademiji o ovom udruženju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari