Država sufinasira smeštaj starijih lica u privatne domove 1Foto: FreeImages /Pierre Anevlynck

Socijalno ugrožena starija lica bez bližih srodnika koja su na listi čekanja za dom moći će da budu smeštena u neki od licenciranih privatnih domova, gde će država sufinasirati njihov smeštaj, potvrđeno je Danasu u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Kako navode već sprovode aktivnosti čiji je cilj izjednačavanje načina smeštaja socijalno ugroženih starijih korisnika u privatne i tzv. državne domove za stare.

– To znači da će stariji koji zbog svog materijalnog statusa nisu u mogućnosti neposrednim ugovaranjem sa privatnim pružaocima usluge smeštaja da sebi obezbede smeštaj u privatnim domovima, to moći da ostvare po istim uslovima po kojima im se obezbeđuje smeštaj u državnom sektoru. Time će se smanjiti i liste čekanja na smeštaj u državnim domovima i iskoristiti slobodni kapaciteti u licenciranim privatnim domovima za stare. Ovim se istovremeno predupređuje potreba za izgradnjom novih smeštajnih kapaciteta koji bi se finansirali iz budžeta Republike Srbije, kažu u Ministarstvu, ali ne preciziraju kada bi tačno to moglo da zaživi.

Iz Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite, domova za smeštaj odraslih i starijih poručuju da su u mogućnosti da ponude kapacitete, koji bi zadovoljili bar polovinu korisnika sa liste čekanja.

– Još je prethodni ministar Aleksandar Vulin javno obećao da će takozvane liste čekanja u gerontološkim centrima biti eliminisane do kraja godine. Mi kao udruženje smo se i zvanično po tom pitanju obratili novom ministru, ali još čekamo njihov odgovor. Između 500 i 600 korisnika na nivou cele Srbije, koji čekaju smeštaj u neki od gerontoloških centara, moglo bi vrlo brzo da bude smešteno u privatnom sektoru, uz posredovanje organa starateljstva to jest Centara za socijalni rad, ali i preko samog udruženja, čiji članovi raspolažu kapacitetima za smeštaj više od polovine onih na čekanju – kaže za Danas predsednik udruženja Radoslav Milovanović. On očekuje da inicijativa zaživi i da je samo pitanje definisanja procedure i načina na koji će se to sprovoditi, da li putem sistema javnih nabavki ili na neki drugi način. Predlog za subvencije, kako kaže odnosi se isključivo za smeštaj lica u višekrevetne sobe.

– Privatni domovi ne bi izlazili sa pojedinačnim cenama već bi to bila jedinstvena cena na nivou udruženja, koja bi bila od 37.000 do 43.000. Dakle, država bi korisnicima koji dobiju smeštaj u privatni dom dotirala samo onu razliku do pomenute cifre – objašnjava Milovanović.

Naš sagovornik ističe da se Udruženje zalaže i za subvencionisanje otvaranja potpuno novih kapaciteta u privatnom sektoru za zbrinjavanje odraslih i starijih, sa posebnim osvrtom na mogućnost organizovanog smeštaja stranaca u našoj zemlji.

– Prošle godine pokrenuli smo zakonodavnu inicijativu za izmenu zakona o strancima, a radna grupa Uprave granične policije usvojila je naš predlog da se u tekst novog zakona doda odredba po kojoj će stranci ubuduće dobijati privremeni boravak u našoj zemlji po osnovu smeštaja u ustanovu socijalne zaštite, a ne samo kao što je po starom bilo moguće samo na osnovu lečenja, što nije adekvatno sa aspekta pružanja usluga socijalne zaštite – smatra Milovanović. On napominje da ovakvo udruženje pomaže razvoju civilnog društva, od koristi je budućim korisnicima i njihovim srodnicima u izboru najadekvatnije ustanove za smeštaj, učestvuje i olakšava edukacije stručnog kadra, ali i od značaja za državu zato što omogućava lakšu komunikaciju sa privatnim pružaocima nad kojima vrši kontrolu.

Udruženje broji oko 50 članova, privatnih licenciranih domova, a Milovanović očekuje da bi uskoro taj broj mogao da se poveća. Do sada je organizovalo veći broj edukacija i stručnih skupova u saradnji sa Fakultetom političkih nauka, Zavodom za socijalnu zaštitu i Komorom socijalne zaštite, a aktuelno sprovodi aktivnosti na unapređenju usluge u privatnom sektoru kroz projekat čiji je cilj implementacija znanja i veština radno-okupacionih terapeuta iz Ustanove Gerontološkog centra Beograd. Projekat se sprovodi i u saradnji sa stručnjacima iz Gerontološkog društva Srbije, a finansijski je podržan od strane nadležnog ministarstva, sredstvima za unapređenje sistema socijalne zaštite u 2017. godini.

U Beogradu na dom čeka oko 200 ljudi

Za mesto u nekom od domova Gerontološkog centra Beograda trenutno čeka oko 200 starijih osoba. Direktorka Suzana Mišić kaže za Danas da prioritete primaju bez čekanja. Ona je pohvalila inicijativu da država sufinansira smeštaj u privatne domove onim licima koja ne mogu da plate pun iznos smeštaja, čime bi se kaže rasteretile i liste čekanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari