EBU: Građani Srbije ne veruju medijima 1Foto: Stanislav Milojković

Najveći deo građana Srbije ne veruje medijima, pa se tako naša zemlja po stepenu poverenja uglavnom nalazi na dnu lestvice, pokazuje analiza Evropske radiodifuzne unije (EBU), prenosi UNS na svom sajtu.

EBU je prošle nedelje, na osnovu podataka Eurobarometra (Evropske komisije), objavila analizu poverenja građana 33 zemlje Evrope u radio, televiziju, štampane, onlajn medije i društvene mreže. Na lestvicama EBU-a Srbija se po stepenu poverenja u svaku od navedenih vrsta medija nalazi u negativnoj zoni, što znači da se najveći deo građana Srbije izjasnio da ne veruje medijima.

Srbija se nalazi na pretposlednjem mestu u Evropi na skali poverenja u radio. Nepoverenje u televiziju veće od Srbije imaju samo još tri države Evrope, dok je nepoverenje u štampane medije u odnosu na Srbiju veće samo u Makedoniji i Velikoj Britaniji.

Od svih vrsta medija, najmanje nepoverenja građani Srbije imaju u internet medije i društvene mreže. Kako se navodi u analizi, elektronski mediji – televizija i radio uživaju najveći stepen poverenja u Evropi. Od 33 zemlje koje su učestvovale u analizi, radio je medij u koji građani 22 zemlje imaju najviše poverenja, dok u televiziju najviše veruju građani 11 zemalja.

U tradicionalne medije građani Evrope imaju više poverenja nego prošle godine, dok je stepen poverenja u onlajn medije i društvene mreže opao. „To je napravilo jaz u poverenju između tradicionalnih i novih medija“, navodi se u analizi.

U analizi se dodaje da društvene mreže i štampani mediji uživaju najmanje poverenja građana Evrope. „Od 33 zemlje, u njih 17 građani najmanje veruju društvenim mrežama. Većina ovih zemalja nalazi se u Zapadnoj Evropi. Štampi se najmanje veruje u 13 od 33 zemalja i to većinom u istočnoevropskim zemljama“, zaključak je analize.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari