Grupa uticajnih bivših evropskih političkih lidera i diplomata pozvala je na hitno preispitivanje politike EU prema pitanju palestinske države insistirajući da Izrael mora biti pozvan na odgovornost za svoje postupke na okupiranim teritorijama, piše Gardijan.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

U pismu upućenom šefici EU za spoljnu politiku Federiki Mogerini, grupa u kojoj su bivši premijeri, ministri spoljnih poslova i ambasadori, takođe je izrazila ozbiljne sumnje u sposobnost Sjedinjenih Država da vodi vrlo bitne pregovore između Izraelaca i Palestinaca, navodi britanski list.

Grupa, poznata kao Evropska grupa eminentnih ličnosti, tvrdi da je reizbor premijera Izraela Benjamina Netanjahua za lidera desničarske koalicije načinio problem još urgentnijim. Među potpisnicima su Iber Vedrin i Rolan Dima, bivši francuski ministri spoljnih poslova Andreas van Agt, bivši premijer Holandije DŽon Bruton, nekadašnji predsednik vlade Irske Mišel Rokar, bivši francuski premijer, te Havijer Solana, nekadašnji generalni sekretar NATO, kao i bivši ambasador Britanije u UN DŽeremi Grinstok. NJihovo pismo stiže u trenutku kada se vodi debata u evropskim političkim krugovima povodom mirovnog procesa koji je, kako navode upućeni, „na samrti“, te nastavka ilegalne izgradnje izraelskih naselja na okupiranim palestinskim teritorijama.

Uz previđanja da će palestinsko pitanje verovatno doći pred Savet bezbednosti UN u narednih nekoliko meseci u obliku novog nacrta rezolucije koji već razmatra Francuska, potpisnici navode da „ako to znači priznanje palestinske vlade na teritorijama koje se nalaze u okviru granica od pre 1967. ili će pak utvrditi krajnji rok za pregovore o rešenju o postojanju dve države, EU bi trebalo da bude jedinstvena u podršci“.

Istovremeno, američki predsednik Barak Obama, u izjavi za arapski list Ašhard al Avsat, kazao je da „nije digao ruke od postizanja rešenja o postojanju dve države ali da napetosti u regionu otežavaju svaki napredak“.

Situacija na terenu je sve opasnija, tvrde predstavnici grupe. „Uslovi na okupiranim teritorijama su i dalje visoko na listi svetskih kriza ne samo u smislu političke zapaljivosti, već i poricanja međunarodne pravde, ljudskih prava i humanitarnih standarda“, prenosi Gardijan, koji je imao uvid u pismo. EU, kako se navodi, neće još dugo moći da toleriše užasne životne uslove na tim teritorijama jer bi tako rizikovala svoju međunarodnu reputaciju, ali i dugoročne interese za stabilnost u svom susedstvu. „Sakrivati se uza američkog liderstva u ovom sporu je neproduktivno“, tvrde uticajni Evropljani.

Očigledno hitnije krize u Siriji, Iraku, Libiji i Jemenu su loš izgovor, navodi se u pismu i dodaje da Palestina trpi okupaciju dugu 47 godina koju „karakterišu ogromna kršenja međunarodnog prava“, navode bivše diplomate.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari