Fenomen u okolini Teksasa: Grad nestao pod ledom 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

List Pravda je na današnji dan pre 80 godina pisao o gradu koji je potpuno nestao pod ledom i ponovo se pojavio posle 48 sati. Istog dana list Vreme je pisao o požaru blizu Zagreba gde je izgorelo oko 5.000 kilograma nafte.

List Pravda pisao je o fenomenu koji je zadesio mesto u okolini Teksasa koji pre toga nikada nije bio viđen.

„Jednog jutra u mesecu decembru grad Amarila od 52.000 stanovnika počeo je da nestaje pod ledom. Temperatura se kretala oko tačke mržnjenja, a atmosfera je bila potpuno mirna. Međutim, količine leda su se svakog časa sve više umnožavale.“

Fenomen u okolini Teksasa: Grad nestao pod ledom 2
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

Kako saznajemo u nastavku ovog članka, pod težinom leda lomile su se grane i sve telefonske veze su ubrzo bile prekinute.

Sledstveno tome, zabrinutost kod ljudi je sve više rasla, a ceo grad je bio odsečen od ostatka sveta.

„Tako je prošlo 48 sati. I led se isto onako brzo istopio kao što se bio i obrazovao.“

Na svu sreću, ovaj događaj prošao je bez žrtava, a meteorolozima je ostao, ne tako lak zadatak, da pruže objašnjenje za ovu i slične pojave.

Kako piše Pravda, ovu pojavu „treba pripisati sasvim nenormalnim uslovima vlage u vazduhu i vazdušnog pritiska.“

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Vreme na isti dan pisao je o velikom požaru koji je zadesio firmu u Zagrebu, a gde je, zahvaljujući vatrogascima, izbegnuta velika katastrofa.

Fenomen u okolini Teksasa: Grad nestao pod ledom 3
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

„Jutros oko osam časova izbio je veliki požar u magacinima mineralnih ulja i nafte i u rafineriji poznate zagrebačke firme Oleks u selu Sv. Klara u blizini Zagreba.“

Iako je, pre nego što je požar lokalizovan, došlo do eksplozije manjeg rezervoara, nije bilo žrtava.

Kako piše ovaj list, šteta je procenjena na oko 5.000 kilograma nafte, a u požaru je izgorela i zgrada u kojoj je bio magacin, kao i rafinerija, koja je skoro sasvim uništena.

Zahvaljujući vatrogascima koji „su požar gasili naročitom penom za gašenje ovakvih požara“ izbegnuta je ozbiljna katastrofa.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari