Gde se pilo najviše piva pre 80 godina? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Zašto je Elinor Dast izgubila nasledstvo usled jedne greške u telegramu, ali i kakvu je to neobičnu odluku u školama donela indijska vlada saznajemo iz lista Vreme od pre 80 godina.

Gde se pilo najviše piva pre 80 godina? 2Elinor Dast, ćerka preminulog “cara svinja” u Čikagu, zahteva oštetu od 50 miliona dinara od Uprave pošte, zato što je izgubila nasledstvo zbog jedne greške u transmisiji telegrama, prenosi list Vreme.

Kako je njen otac želeo da se Elinor uda za sina konkurenta Džona Bredla, Dastova je tražila da još jednom pre braka obiđe Evropu. Ona je obišla sve evropske zemlje i ostala u Parizu, gde je osnovala džez kapelu.

Kada je njen otac telegramski obavestio da priprema svadbu i da je čeka, Dostova je mislila da je odgovorila telegramom koji je glasio “Vraćam se mužu”, ali prilikom transmisije telegrama nastala je greška, i depeša je na kraju glasila “Vraćam se sa mužem”.

Gde se pilo najviše piva pre 80 godina? 3Dast je bio besan – on je odmah otišao kod notara i napisao testament: celu svoju imovinu daje dobrotvornim društvima, a ćerki ostavlja samo vrlo malu svotu.

“Sledećeg dana” jedan automobil je pregazio Dasta i Elinor više nije bila u stanju da razjasni ocu nesporazum kada je, „deset dana kasnije“, stigla u Čikago.

Ona „sada“ vodi proces protiv Uprave pošte i kao nadoknadu traži svotu koju bi nasledila.

Vlada Indije donela je jednu neobičnu odluku pre 80 godina- sve učenice u 1.600 noćnih škola dobijaju dozvolu za pušenje na lulu, čak i za vreme školskih časova.

Ove učenice i posle dnevnog posla obično napuštaju školu i dolaze kući da- puše.

Da bi se seljanke, koje su 95 odsto nepismene, naterale da nauče da čitaju i pišu, vlada će im dozvoliti da puše lule u školama, u koje Indijanke umesto duvana stavljaju travu huga, koja je opasnija od nikotina, prenosi ovaj list.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Gde se pilo najviše piva pre 80 godina? 4Velika kopenhaška pivara, koja pripada – neverovatno ali istinito – akademiji umetnosti, sastavila je statistiku nacija koje piju najviše piva, prenosi list Pravda.

Na prvom mestu nalazi se Nemačka sa 85 litara piva po osobi, računajući stanovništvo iznad 14 godina. Ono što je zabrinjavajuće, jeste da kada je poslednji put pravljena statistika, pre šest godina, procenat je bio za gotovo 20 litara po osobi manji.

Nakon Nemačke, nizaju se Engleska, Belgija i Francuska.

Kada je u pitanju proizvodnja piva, iste zemlje drže prve četiri pozicije, sa 50 miliona hektolitara, zatim 39, 15 i 10 miliona.

Nemački ministar privrede Funk održao je „sinoć“ govor, u kome je, između ostalog, dodirnuo i „jevrejsko pitanje“.

Gde se pilo najviše piva pre 80 godina? 5

On ističe da će za kratko vreme Jevreji u Nemačkoj biti potpuno isključeni iz nemačkog privrednog života.

“Jevreji se sve do sada nisu mogli isključiti iz javnog života, pa im je stoga bilo dopušteno da u privredi rade i žive. Ali trenutno se izvršavaju pripreme koje će potpuno isključiti Jevreje iz nemačkog privrednog života. Uskoro će svi jevrejski posedi preći u nemačke ruke putem nagodbe u vidu davanja hartija od vrednosti, koje donose rentu”, objasnio je Funk.

Od sedam milijardi maraka, koliko se na osnovu rezultata uredbe o prijavljivanju jevrejskog imanja moglo utvrditi da poseduju Jevreji, otprilike dve milijarde maraka je već prešlo u ruke Nemaca.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari