Vrhunac je turističke sezone u Grčkoj, a zemlja se još bori za pridobijanje turista, kažu grčki turistički radnici. Suočena sa dužničkom krizom te merama štednje koje je nametnula vlada, Grčka se uzda u turizam kao jedinu pomoć svojoj ekonomiji. Poslednja stvar koja je zemlji potrebna u ovom trenutku jesu terorističke grupe koje prete preobraćanju zemlje u „ratnu zonu“, smatraju stručnjaci.

 Ali kada je nedavno Sekta revolucionara upozorila da bi „turisti trebalo da shvate da Grčka nije više bezbedno utočište kapitalizma“ jasno je da je jedan od njihovih ciljeva što više obogaljiti zemlju.

Kompakt disk sa sadržajem njihove poruke poslat je nedavno levičarskom listu Ta Nea, u kojem grupa obećava „požare, sabotaže, nasilne demonstracije, bombaške napade i ubistva“. Grčku vezuju bolna iskustva vezana za ekstremizam ove vrste, a u modernoj istoriji zemlje nasilne akte izvodile su grupe poput Revolucionarne organizacije 17. novembar i Narodne revolucionarne borbe. Najnovije pretnje Sekte revolucionara, poznate i pod nazivom Pobunjenička sekta su na istom nivou zlobe, kažu stručnjaci.

„Ovo je prvi put da jedna teroristička organizacija u Grčku kaže da planira da napada nevine ljude pa čak i turiste“, kaže Mari Bosis, bezbednosni stručnjak i profesorica na Univerzitetu u Pireju. „Reč je o potpunoj promeni mentaliteta, što je veoma uznemiravajuće“.

U nekim saopštenjima, grupa je preuzela odgovornost za julsko ubistvo Sokratisa Đioliasa, radio novinara. Napadači su pucali u Điolasa (37) 16 puta ispred njegovog doma u atinskom predgrađu Lioupolisu.

„Ubistvo Đioliasa je ubistvo u mafijaškom stilu“, kaže Bredi Kisling, bivši američki diplomata koji živi u Atini, stručnjak za političko nasilje i autor knjige o političkom nasilju u Grčkoj.

O Sekti Revolucionara, relativno novoj grupi malo se zna. U žiži pažnje javnosti dospela je prošle godine nekoliko nedelja nakon što je policijski zvaničnik ubio Aleksandrosa Grigoropulosa (15) u predgrađu Atine. To ubistvo izazvalo je talas nemira i samo je podstakao ekstremiste. Bezbednosni stručnjaci se slažu da prema stilu mobilizacije i pretnjama da će „ubiti“ one koji se protive njihovim preporukama njihovi članovi bi mogli biti teški kriminalci koji su dugo vremena proveli u zatvorima. Policija ima teoriju da su članovi grupe relativno mladi u dvadesetim i tridesetim godinama te da imaju jake veze sa anarhističkim ćelijama. Prema fotografijama dostupnim na internetu od naoružanja grupa koristi Kalašnjikove i poluautomatsko oružje, češke škorpione, arsenal koji dobijaju verovatno podzemnim kanalima sa Balkana, smatra Kisling, stručnjak za političko nasilje.

Za razliku od drugih gerilskih grupa u Grčkoj, Sekta Revolucionara čini se da nema jasnu ideologiju niti ciljeve, navodi Bosisova. „Sudeći po objašnjenjima motiva može se zaključiti da žele da ostvare svoje neostvarene vizije ubistava. Žele da svrgnu nekoga ili nešto ali nemaju ideju dalju od toga“.

Stručnjaci se slažu da će samo pojavljivanje Sekte Revolucionara sigurno pogoditi zemlju koja je ionako u lošem ekonomskom stanju, naročito ako se ima u vidu da turizam čini oko 15 odsto BDP i petinu radnih mesta. „Grčka se nalazi u velikoj nevolji, to je očigledno svima unutar i izvan zemlje. Grupa poput sekte revolucionara želi da nanese još veće zlo zemlji. Oni ne nude ništa nisam nihilizma, to je i razlog zašto su ovakve grupe opasne“, navodi Bosis.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari