Gimnazijalac posle sudara ostavio automobil svog oca i pobegao 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Slovački presbiro ustaje oštro protiv izvezne stranepropagande, koja je naročito ovih dana širila neistinite vesti o Slovačkoj.

Tako se, između ostalog, tvrdilo da su nemačke trupe ušle u Bratislavu, gde su zbacile slovačku vladu i proglasile nemačku vojnu diktaturu, piše list Vreme pre 80 godina.

Gimnazijalac posle sudara ostavio automobil svog oca i pobegao 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Slovački presbiro je izjavio da su to primitivni proizvodi zlonamerne i neprijateljske mašte, koja teži da izazove nepoverenje između dva naroda, koji su sarađivali u najužoj i prijateljskoj povezanosti.

List je tog 21. avgusta zabeležio i vest o sudaru dva automobila na Senjaku, ispred zgrade Trinaestog kvarta. Sudar je prouzrokovao učenik osmog razreda gimanzije Pavle Tokin, sin industrijalca Branka Tokina, koji je terao automobil svog oca (broj 405) nepropisnom brzinom i bez šoferske dozvole.

Mladi gimnazista nije bio vičan u upravljanju automobilom, navodi se u vesti. Naročito se teško snalazio na Senjaku, u vojvode Mišića ulici. Ubrzo je naleteo na automobil broj 1425 Dragoljuba Ilića.

Udar je bio žestok. Lekarev automobil projurio je preko trotoara i tresnuo o jedno drvo. Automobil Pavla Tokina pogodio je drugo drvo. Posle sudara mladi ginamzista je ostavio demolirani automobile i pobegao. Docnije je došao po njega njegov otac. Oba automobile su znatno oštećena, ali niko nije povređen, zaključuje se u izveštaju Vremena.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Gimnazijalac posle sudara ostavio automobil svog oca i pobegao 3
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Dnevni list Pravda na svojim stranama donosi reportažu o kopačima zlata u Breglanici. Saradnik lista navodi da je ovaj kraj zahvatila zlatna groznica u podnožju Pljačkavice koja je osnovni motiv svih priča i razgovora na kočanskim tremovima i za kafanskim stolovima. Za sve je bila kriva Katarina Petrović koja je sa svojim mužem u ovaj kraj donela priču o mestima na kojima se krije zlato. Ona bi pala u trans i počela da govori o lokacijama gde treba otpočeti potragu za blagom.

Kako se groznica širila i zhvatala Bregalnicu, mirna sela i monotone varoši, utoliko je više rasla nada kod kopača da će neizmerno bogatstvo biti pronađeno. Ogromna površina zemlje je bila iskopana, more znoja je polilo tvrdu i stenovitu Pljačkavicu…I baš kad su sve nade bile na vrhuncu, kad su njom bila ispunjena kako srca sirotih seljaka radenika, tako i rentijera i bogataša, rad na kopanju je zabranjen, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari