Godine prolaze sudovi ćute 1Foto: Maja Pavlovic

Vlasnica i direktorka novosadske TV Kanal 9 Maja Pavlović već osmi dan ne uzima hranu. Za manje od godinu dana ponovo je stupila u štrajk glađu, pošto država nije uradila ništa kako bi se rešili problemi te televizije, već su, kako je navela, „stvari postale još mnogo gore“.

– Ne možemo da dočekamo da državni i pravosudni organi počnu da rade ono što im je posao. I prošle godine smo insistirali da se podvuče crta, da se donesu presude i vidi da li je Kanal 9 dužan državi ili država nama. Imala sam čvrsta obećanja iz raznih ministarstava, ali ništa od toga i mi nismo dobili ni jednu presudu – kaže Maja Pavlović.

Televizija koja postoji 20 godina, tužila je 2015. državu zbog oduzimanja lokalne frekvencije i tvrdi da nezakonito naplaćuje desetostruko više takse i naknade za frekvenciju. Kanal 9 je na konkursu dobio dozvolu za korišćenje lokalne frekvencije na osam godina sa mogućnošću produžetka na još toliko. Bilo je naznačen tačan iznos naknade, nije bilo nijedne odredbe da naknade mogu da se povećavaju. „Na osnovu toga ušli smo u velike investicije napravili emisioni stub sa našim predajnikom, što je koštalo 15-20 hiljada evra, podigli kredit i izgradili zgradu, jer smo planirali da se ovim poslom bavimo dugoročno“, priča Pavlović.

Posle sedam godina država, u procesu digitalizacije, oduzima lokalne frekvencije TV stanicama, zahteva da Kanal 9 nabavi digitalni predajnik i da preraste u regionalnu TV za šta treba da plaća desetostruko veću taksu – 600.000 dinara mesečno! „To je sve doneto u skraćenom postupku gde nismo imali priliku ni da se izjasnimo i da zaštitimo naše interese. Pokrenuli smo tužbu pred Upravnim sudom i već pet godina čekamo odluku“, dodaje Pavlović.

Drugi postupak vodi se oko naknada za autorska prava prema OFPS-u i SOKOJ-u. U Kanalu 9, kao i ANEM-u i drugim medijima tvrde da su minimalne naknade predviđene novom tarifom – neprimerene i nezakonite. Taj postupak je pred Ustavnim sudom, a apelacioni sudovi presuđuju da su mediji dužni da plaćaju te naknade. Maja Pavlović ukazuje na odredbu člana 187. Zakona o autorskim i srodnim pravima koji kaže da “ u slučaju kada postoji spor između korisnika i organizacije oko visine naknade, korisnik je dužan da plaća naknadu po prethodno važećoj tarifi do meritornog rešenja spora“.

– Plaćamo naknade po prethodno važećoj tarifi i od Vrhovnog kasacionog suda smo tražili da zauzme stav i odbacio je našu reviziju, ali sud ne želi da zauzme stav o tome – navodi Maja Pavlović. Prošlo je već nedelju dana od kako štrajkuje glađu, a u petak je Maja Pavlović uputila pismo premijerki Ani Brnabić i predsednici Ustavnog suda i zatražila sastanak. U međuvremenu, sudski izvršitelji blokirali su račun Kanala 9 zbog duga od 160 hiljada dinara. A ta medijska kuća samo od jednog komitenta potražuje 1,6 miliona dinara, koji ne plaća obavezu. Kanalu 9 ranije su otkazani ugovori sa preduzećima i ustanovama koje kontroliše SNS. U maju im ističe ugovor sa ITV i moguć je najgori scenario – da bude ugašen signal te novosadske televizije.

Vlast sistematski guši medije

O štrajku Maje Pavlović oglasili su se pokrajinski odbor DS i Savez za Srbiju. „Dramatični protest Pavlovićeve je autentična i slika i prilika naše stvarnosti u oblasti elektronskih medija u Novom Sadu, Vojvodini i čitavoj Srbiji, u kojoj sadašnja vlast nemilosrdno gazi i guši sve koji nisu deo režimske propagandne mašinerije“, navode SZS i demokrate.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari