Godišnje gradili 18 kilometara kaldrme u Beogradu 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Kadrmisane ulice, koje danas često vezujemo za istorijski bitne delove Beograda, pre 80 godina godina bile su uobičajeni deo izgradnje prestonice, pokazuju tekstovi iz dnevnih listova.

Godišnje se u Beogradu pre tačno osam decenija kaldrmisalo čak 165.000 kvadrata puta, može se pročitati prelistavajući predratni list Pravda.

Godišnje gradili 18 kilometara kaldrme u Beogradu 2

Iz govora tadašnjeg predsednika opštine Beograd vidi se da se kaldrmisanje smatralo “jednim od najtežih, pa i najskupljih grana tehničke struke”.

Kada se izračuna u kilometrima, to je čaki 18 kilometara puta godišnje, a ovaj trend je posebno bio popularan od 1934. godine, piše Pravda. Kako u mnogim delovima centra grada tada nije bilo kanalizacije, kaldrmisanje je zahtevalo da se izgradi i ta infrastruktura bude urađena, pa je ceo prpces zapravo povećao i “higijenske prilike u prestonici”, navodi novinar.

Predratna Pravda još 20. marta 1938. godine još piše i o tome kako je Hitler, pošto je objavio anšlus Austrije, doneo odluku o raspuštanju Rajhstaga i raspisivanju plebiscita u celoj Nemačkoj i prisajedinjenju Austrije Nemačkoj.

List u stalnoj rubrici “Iz planinskog sela”, donosi i temu “Rakija”. U tekstu novinar donosi podatak da prosečna kuća potroši godišnje 100 do 150 litara rakije. Dodaje se da se, naravno, radi o mekoj rakiji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Predratno Vreme piše pre 80 godina o selu u Hrvatskoj u kojem stanovnici tvrde da su u srodstvu sa “kosovskim junakom” Milošem Obilićem. Radi se o selu Kobilići. Autor ipak navodi da ne postoje čvrsti istorijski dokazi o tome, a da se spekuliše da su Kobilići u Hvratsku došli iz Srbije.

Godišnje gradili 18 kilometara kaldrme u Beogradu 3

List donosi i reportažu od jedne Jugoslovenke, koja je pratila svog muža, tenisera, po putu po Indiji. Ona je navodno završila u lovu kod maharadže i piše kako je položaj žene u Indiji u tom trenutku bio jako težak. Roditelji su jako rano udavali svoje ćerke, a muževi koji su bili bogati mogli su da se žene koliko god puta žele.

“Zakonom je strogo zabranjeno spaljivanje udovica, ali se ta spaljivanja još događaju”, piše se u reportaži iz Indiije od pre 80 godina. “U tom slučaju svi saučesnici se strogo kažnjavaju, ali to slabo pomaže”.

Tu je i tekst o našoj tadašnjoj zvezdi, balerini i glumici Miji Slavenskoj, koju je u tom trenutku tražio čuveni režister Marlen Ditrih.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari