Građani Srbije najviše veruju u međunarodnu politiku Rusije i Kine 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Širom sveta preovlađuje negativno mišljenje o međunarodnoj politici SAD-a i Rusije, pokazuje istraživanje asocijacije “Gallup International“, a Srbija je u vrhu zemalja čiji građani imaju pretežno pozitivan stav o spoljnoj politici Rusije, kao i Kine.

Na pitanje „Šta mislite o međunarodnoj politici Kine, Amerike, Rusije i  Evropske unije – da li one stabilizuju ili destabilizuju svet?“ podjednaka većina i to 56 odsto i 52 odsto od ukupno 52.494 ispitanika, ima negativno mišljenje o ulozi SAD-a i Rusije, dok oko četvrtina vidi stabilizirajući uticaj ove dve supersile. I mišljenje o uticaju Kine je pretežno negativno i to misli 42 odsto anketiranih.

Od četiri supersile, samo se EU izdvojila sa sa pozitivnim skorom +14, gde je 45 odsto ispitanika sa pozitivnim i 31 odsto ispitanika sa negativnim mišljenjem o spoljnoj politici ove super sile.

Kako navodi asocijacija “Gallup International“, stavovi o uticaju se razlikuju od zemlje do zemlje, kao i regionalno, a Srbija se našla među prvih pet zemalja čiji građani imaju pretežno pozitivan stav o uticaju međunarodne politike Rusije, kao i Kine.

O međunarodnoj politici SAD najpozitivnije stavove izrazili su građani Kosova, Filipina, Albanije, Vijetnama i Indije, dok su suprotnog mišljenja Finci, kao i građani Austrije, Turske, Švajcarske i Nemačke.

Srbija je na trećoj poziciji po pozitivnom mišljenju o spoljnoj politici Rusije, dok su na prva dva Kazahstan i Rusija. Interesantan podatak je da Finci smatraju i da je međunarodni uticaj Rusije podjednako negativan kao i onaj od strane Amerike. Negativan stav od međunarodnom delovanju Rusije imaju i stanovnici Kosova, Australije, Španije, Velike Britanije i Koreje.

Nigerija ima najviše poverenja u međunarodnu politiku Kine, a slično misle i Kazahstanci, Pakistanci, Srbi, kao i Ganci i Jordanci. Suprotno, negativno mišljenje o kineskom uticaju imaju građani Koreje, Vijetnama, Japana, Kanade, Meksika, Australije i Finske.

Najpozitivnije stavove o međunarodnoj pilitici EU ima Kosovo, Albanija, Vijetnam kao i Gruzija, Rumunija i Bugarska, dok su na suprotnoj strani Meksiko, Rusija, Turska, Bosna i Hercegovina i Pakistan, podaci su istraživanja asocijacije “Gallup International“.

Članovi Gallup International asocijacije (GIA) su su vodeći instituti i agencije u zemljama širom sveta, pažljivo odabrani od strane GIA odbora. Sa po jednom članicom po zemlji, odabrane agencije svakodnevno sarađuju u deljenju saznanja, novih istraživačkih tehnika, alata i rešenja u međunarodnim istraživačkim projektima. GIA ima preko 50 članova i može da realizuje istraživanja u preko 100 zemalja širom sveta.

Gallup International-ova studija o kraju godine („End of Year“) je godišnja tradicija koju je pokrenuo i osmislio Džordž Galup, još 1977. godine. Aktuelna studija je realizovana u 57 zemalja širom sveta, koje predstavljaju stanovništvo svih zemalja G20 (osim Kine) i oko 57 odsto svetske populacije. Odražavajući političke, kulturne ili religijske specifičnosti, neka pitanja se ne postavljaju u svim zemljama

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari