Hitlerova konferencija pred Drugi svetski rat 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Avas saznaje iz Berlina da večeras u 18 časova počinje konferisanje vođe i kancelara Rajha Hitlera sa najbližim saradnicima, prenosi list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Saznaje se da će na ovoj konferenciji učestvovati vojni šefovi kao i Gering i Fon Ribentrop.

Preovlađuje mišljenje da je već pala odluka Nemačke u pogledu Poljske i da je ta odluka možda već na putu da bude izvršena.

O međunarodnoj situaciji raspravljalo se i u Donjem domu britanskog parlamenta.

Čemberlen je ovim povodom izjavio da se nad Evropom i celim svetom kupe tamni oblaci rata, ali da gaji nadu da će se ovi oblaci raščitstiti, prenosi Vreme.Hitlerova konferencija pred Drugi svetski rat 2

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U izdanju lista Pravda za 25. avgust na na naslovnoj strani se pisalo o nedavno potpisanom Paktu o nenapadanju između Nemačke i Rusije.

Pored međusobnog nenapadanja, Nemačka i Rusija su se sporazumele da ne potpomažu treću silu koja bi izvršila napad na jednu od njih, kao i da se od sada konsultuju po svim pitanjima koja interesuju dve zemlje.Hitlerova konferencija pred Drugi svetski rat 3

U Paktu je predviđeno da ni jedna od njih ne učestvuje u grupaciji koja bi bila uperena protiv jedne od ugovoračkih strana.

Ministar spoljnih poslova Fon Ribentrop vraća se u Berhtesgaden da podnese izveštaj Hitleru.

Kako Pravda piše, u Engleskoj i Francuskoj pozivaju se rezervisti i priprema se teren za slučaj rata.

Članovi britanske vlade čekaju naredbu da napuste Berlin, dok se članovi francuske ambasade spremaju i kupuju putne karte.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari