Iako je pomilovan, i dalje je u zatvoru već 22. godine 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Naslovne strane „današnjih“ brojeva Pravde i Vremena ispunjene su vestima o sukobu između Mađarske i Čehoslovačke, dok vesti iz sveta donose jednu zanimljivu priču o nevinom čoveku koji je još uvek u zatvoru.

Tom Mur, žrtva američkog radničkog pokreta, s pravom je prozvan „najčuveniji svetski zatočenik“, prenosi list Vreme. On je već 22. godine u tamnici u San Francisku, iako je kalifornijski parlament izglasao njegovo pomilovanje.

Mur je bio uhapšen 1916. godine, kada je jedna fatalna bomba eksplodirala na paradi za rat u San Francisku. Kasnije je dokazano da on nije umešan u eksploziju, međutim, kalifornijski najviši sud i dalje odbija da potpiše akt o Murovom oslobođenju, bez ikakvog jasnog obrazloženja.

Iako je pomilovan, i dalje je u zatvoru već 22. godine 2

„Današnji“ broj donosi nam još jednu zanimljivu priču o “poslednjem” Beograđaninu, Jovanu Radiću. To je onaj starac koga viđate u kratkim viteškim čakširama, sa kapom iskićenom najrazličitijim grbovima i viteškim amblemima, prenosi list Vreme.

U očajanju, da bi se izdvojio od drugih, “u ovom saboru cele Jugoslavije koji se dešava u Beogradu”, on je odlučio da počne da se oblači drugačije- u benglaske uniforme.

“U poslednje vreme, dolaze sa svih strana, “došljaci” osvajaju, a nama Beograđanima nestaje trag. Kad idem ulicom, moram da ćutim, jer niti koga više znam, niti mene ko zna. Tako mi je u Beogradu, kao tamo u nekoj Bengaliji, za koju sam nešto malo čuo”, objašnjava Radić.

Ovaj “poslednji” Beograđanin savetuje svima Beograđanima da počnu da se oblače u bengalske uniforme, kako bi mogli međusobno da se prepoznaju.

Vreme“ za kraj poziva na premijerno prikazivanje predstave „Snežana i sedam patuljaka“, velikog dela Volta Diznija.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Pravda na naslovnoj strani govori o prekidu mađarsko-čehoslovačkih pregovora ističući u naslovu vesti da je „slovačka vlada proglasila opsadno stanje u Istočnoj Slovačkoj“. Zbog sasvim drugačije stvari opsadno stanje je, piše ovaj list, i u Palestini i to „zbog smrtnih kazni koje se odmah izvršuju“.

Iako je pomilovan, i dalje je u zatvoru već 22. godine 3Većinu prostora listovi u Jugoslaviji već mesecima posvećuju teškoj političkoj situaciju u Evropi. Međutim, gornji desni ugao treće strane Pravde ovog četvrtka zauzela je inicijativa beogradskog Pen kluba da se prikupe materijalna sredstva za podizanje spomenika pesniku Milanu Rakiću.

Tako je, ističe Pravda, odlučeno da se 24. oktobra održi akademija na Kolarčevom univerzitetu, posvećena Rakiću.

– Predviđeno je, za sada, da na ovoj večeri govore Isidora Sekulić, Desanka Maksimović kao i Grigorije Božović – piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari