Italija i Nemačka se pripremaju za slučaj međunarodnog konflikta 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Između Italije i Nemačke vode se pregovori o pretvaranju političkog saveza u vojni savez i o obrazovanju zajedničke vojne komande u slučaju međunardonog konflikta.

Italija i Nemačka se pripremaju za slučaj međunarodnog konflikta 2Glavni događaji dana u Rimu bili su vojni razgovori između nemačkog generala Braušiča i italijanskih vojnih šefova, piše list Pravda pre 80 godina.

Nemački general bio je primljen u audienciju kod Kralja Viktora Emanuela, a kasnije i kod Dučea.

O predmetu razgovora nisu se u Rimu mogle dobiti nikakve pojedinosti. Kruže glasine prema kojima vojni šefovi dveju država treba da se dogovore o zajedničkoj vojnoj komandi u slučaju međunarodnog konflikta.

Zatim nemački general treba da upozna italijanske vojne pripreme u Libiji i Severnoj Africi, i naposletku, govori se i o pretvaranju političkog saveza Rima i Berlina u vojni savez koji bi bio protivteža francusko-englesko-ruskom vojnom savezu.

U zvaničnim krugovima se jedino dopušta da su dodiri između nemačkog i italijanskog generalštaba postali mnogo širi nego ranije.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Vreme pišu o pooštrenju spora i pogoršavanju nemačko-poljskih odnosa.Italija i Nemačka se pripremaju za slučaj međunarodnog konflikta 3

Nemačko-poljski problem ulazi u akutnu fazu. Jedno poluzvanično saopštenje Varšave nagoveštava da je poljska vlada prinuđena da proširi svoje zahteve u pogledu Danciga, “u duhu nemačkih metoda”.

Strana štampa objavljuje razne vesti u vezi sa ekspozeom u kom će poljski zvaničnici izneti njihove protivpredloge.

Prema nekim verzijama, Poljska će tražiti protektorat nad Dancigom, s tim da poljske trupe zaposednu taj grad.

Neki varšavski listovi čak su izneli poljske zahteve za Istočnu Prusku i Šleziju.

Kao odgovor iz Berlina došla je bura negodovanja i oštrih komentara u nemačkoj štampi, koja optužuje Pariz i London da ohrabruju Poljsku na ovakav stav prema Nemačkoj samo da bi pridobili što čvršće varšavsku vladu za britanski sistem saveza.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari