„Ukoliko želite da dostignete blaženstvo, telo i um moraju biti u ravnoteži, a joga je umetnost da to dostignete. Joga je način i za prevazilaženje frustracija koje su danas uveliko prisutne u svim delovima sveta“, poručio je prošle sedmice indijski premijer Narendra Modi.


Modi je sa kolegom iz Kine Li Kećijangom prisustvovao manifestaciji joge i taićia na platou pred Nebeskim hramom u centru Pekinga. Tamo je 200 mladih iz Indije pokazivalo svoje umeće iz kineske borilačke veštine taićija, a isto toliko njihovih vršnjaka iz Kine astane, poze joge.

U nastojanju da Indija postane „veliki igrač“ na svetskoj sceni, Modi je posegnuo za mekom moći koju poseduje njegova zemlja. Premijer u svojoj spoljnoj politici nastoji da iskoristi filozofsku i religioznu tradiciju Indije. Joga je prva oblast sa kojom je Modi pokušao proboj. U govoru u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija prošlog septembra, premijer je opisao jogu kao neprocenjiv poklon drevne indijske tradicije čovečanstvu. „Ona oličava jedinstvo uma i tela; misao i akciju; uzdržavanje i dostizanje; harmoniju između čoveka i prirode i celovit pristup zdravlju i blagostanju. Smisao joge nije vežba već otkrivanje osećaja jedinstva sa samim sobom, svetom i prirodom. Menjanje životnog stila i podizanje svesti mogu pomoći da se nosimo sa klimatskim promenama“, kazao je tada Modi.

Lobiranjem indijske delegacije u najkraćem roku je 21. jun proglašen za Svetski dan joge. Modijev predlog je podržalo 177 od 193 članice UN, između ostalih SAD i Kina. Modijeva Baratija Džanata partija (BJP), koja ima uporište među većinskim hindu stanovništvom, u preizbornom manifestu pre godinu dana obećala je povećana ulaganja u tadašnje Odeljenje za ajurvedu (tradicionalnu indijsku medicinu), jogu i naturopatiju, junani i sida (Siddha) medicine, te homeopatiju (AYUSH) i rad na objedinjavanju sistema indijskih medicina sa modernom naukom. Od novembra 2014. je AYUSH samostalno ministarstvo za unapređenje obrazovanja i istraživanja u oblasti alternativnih medicinskih sistema. Skraćenica za Ministarstvo koja se izgovara kao Ajuš, često je lično ime na hindu jeziku, a znači „Dugovečni“. Ministarstvo je u prigodnoj knjizi povodom Svetskog dana joge ocenilo kako je 69. Zasedanje GS UN u u rezoluciji prepoznalo da joga obezbeđuje holistički pristup zdravlju i blagostanju i veću rasprostranjenost informacija o korisnim aspektima vežbanja joge za zdravlje.

Reč „joga“ ima koren u sanskritu, standardizovanom dijalektu starog indoarijevskog jezika i znači „sjediniti se“ ili „ujediniti se“. Prema jogičkim svetim spisima, vežbanje joge dovodi do objedinjavanja svesti pojedinca sa univerzalnom svešću. Za onoga ko iskusi ovo jedinstvo postojanja kaže se da je „u jogi“ i smatra se jogijem koji je dostigao stanje slobode. Joga se takođe odnosi na nauku unutrašnjeg sveta čovekovog u koju je uključeno mnoštvo metoda kojima ljudsko biće može da dostigne jedinstvo između tela i uma kako bi se samoostvarilo. Prema jogičkom učenju, Šiva, jedno od glavnih božanstava u hindu religiji, smatra se prvim jogijem ili adijogijem i prvim guruom.

AYUSH navodi kako je pre nekoliko hiljada godina, na obalama jezera Kantisarovar u Himalajima, adijogi preneo svoje duboko znanje u legendarne „saptarišije“ (pesnike himni iz rigveda perioda, 1.700 do 1.100 godina p.n.e.) kasnije poznate kao „sedam saga“ (mudraca). Njih sedmorica su, pak, preneli nauku joge u različite delove sveta među kojima su Azija, Bliski istok, severna Afrika i Južna Amerika. Međutim, široko je rasprostranjeno mišljenje da je joga „besmrtni kulturni proizvod“ još ranije civilizacije bronzanog doba iz doline reka Ind i danas presahle Sarasvati – nastala 2.700 godina p.n.e.

Modi je u obraćanju GS UN poručio kako će „čovečanstvo 21. juna razumeti stvarno značenje joge i holističke zaštite“. Ima mišljenja i da se premijer nada kako će uz pomoć i joge, meka moć Indije omogućiti toj zemlji da bude u vrhu međunarodne politike, da će joj obezbediti bezbednost, prijatelje i veoma potrebna strana ulaganja i tehnologije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari