Jovanović: Sami ćemo zaštiti reke 1Foto: Facebook / CINS

Pokret „Odbranimo reke Stare planine“ (ORSP) organizovao je večeras protest ispred Unikredit banke u Beogradu kako bi pojačali pritisak na bankarski sektor, koji učestvuje u finansiranju projekata mini hidroelektrana (MHE) u Srbiji.

Aktivista pokreta ORSP Aleksandar Jovanović ukazao je da projekti gradnje MHE nemaju nikavu budućnost i da ko god bude uložio u njih, „može da računa da im je svaki dinar propao“.

Pored Unikerdit banke, apel je upućen i Erste banci, Inteza banci i Socijete ženeral banci, koje takođe finansijski pomažu izgradnji MHE. Jovanović je izneo podatak da je samo Unikredit banka u MHE na Rakitskoj reci uložila 1,2 miliona evra što je, prema njegovom mišljenju, protiv zakona, prirode i ljudi.

On je istako da su banke obaveštene o stavovima domaćih stručnjaka i o analizama projektne dokumentacije, koje ukazuju na brojne nepravilnosti prilikom gradnje MHE.

Jovanović smatra da bi obustavljanjem finansiranja banke pokazale da su društveno odgovorne, a u protivnom ozbiljno će ugroziti svoj kredibilitet i suočiće se sa protestima i nezadovoljnim građanima. On je podsetio da je Evropski parlament upozorio Srbiju da mora da preduzme sve potrebne mere za zaštitu Stare planine.

Pošto su te mere izostale, Jovanović je upozorio da će reke Stare planine zaštiti aktivisti pokreta. „Prema rešenju Ministarstva zaštite životne sredine investitor Goran Belić obavezan je da povadi cevi iz Rakitske reke, a ukoliko on to ne bude uradio, uradićemo mi“, izjavio je Jovanović, uz napomenu da je rok izvršnog rešenja istekao pre mesec dana.

On je najavio da će aktivisti u junu angažovati privatne izvršitelje za vađenje cevi iz reka ukoliko država ne bude sprovela zakon i rešenje. Na protestu je došao veći broj aktivista iz različitih krajeva Srbije, koji su ispred banke uzvikivali „Narod je ustao, nedamo reke“ i „Nema hipoteke na reke“.

Povodom današnjeg protesta u Beogradu u organizaciji građana okupljenih oko udruženja Odbranimo reke Stare planine, pravni savetnik u administrativnim procedurama koje uređuju oblast OIE, advokat Mirko Brborić, izjavio je da i današnji protest pokazuje da njegovi organizatori izbegavaju raspravu na ovu temu u institucijama sistema koje su jedino mesto za sagledavanje uticaja OIE na životnu sredinu, navodi se u saopštenju.

– Nedopustivo je i neprihvatljivo da se vrše pritisci na privredne subjekte i institucije na način da se demonstrira ispred tih institucija, a na društvenim mrežama poziva na nasilje. Nejasno je da li hoće da uđu u upravni odbor banke, pa da odlučuju gde će banka plasirati svoja sredstva. Inače, poslovne banke daju podršku projektima iz oblasti obnovljivih izvora energije tek u fazi kada je pribavljena građevinska dozvola, dakle – nakon što je ispoštovana kompletna zakonska procedura, rekao je Brborić.

Po pitanju izgradnje malih hidroelektrana 2013. godine Republika Srbija je donela Nacionalni akcioni plan za korišćenje obnovljivih izvora energije kojim je ova oblast utvrđena kao jedan od prioritetnih nacionalnih interesa u oblasti energetike. Sve lokacije na kojima je moguća izgradnja malih hidroelektrana su odavno uvrštene u prostorne planove i kao takve su temeljno sagledane od strane svih imalaca javnih ovlašćenja koji su u postupku usvajanja planova definisali stroge uslove i kriterijume za izgradnju ovakvih energetskih objekata.

Postojeće procedure predviđene domaćim zakonodavstvom daju dovoljan pravni okvir da se ovakvi objekti grade i eksploatišu, uz mogućnost inspekcijskog nadzora u svim fazama.

Ovakvi projekti se izvode kako u EU, tako i u najrazvijenijim državama sveta, i to u zaštićenim oblastima, a renomirane banke baš za ovakve projekte odobravaju najbolje kreditne linije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari