Kako je Vlada Srbije proslavila Kinesku novu godinu? 1Foto: FoNet/ Aleksandar Levajković

Vlada Srbije je tokom jučerašnjeg dana brojnim manifestacijama u Beogradu proslavila dolazak Kineske nove godine.

Tako su ministar trgovine Rasim LJajić i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić svečano otvorili kineski novogodišnji vašar na Kalemegdanu, uz uvodno obraćanje ambasadorke Kine Čen Bo.

Potom je usledio performans umetnika iz Kine i obilazak vašara, a svečanost je završena sinoć u Sava centru, novogodišnjim koncertom Kineske filharmonije.

Bilateralni odnosi Srbije i Kine su na zavidnom nivou, i Kina je naš veliki prijatelj ako je verovati predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ali postavlja se pitanje zbog čega je njihov praznik obeležen u Beogradu ovolikim svečanostima, koje su brojnije i sadržajnije čak i od onih organizovanih za doček Srpske nove godine.

Janko Veselinović, lider Pokreta za preokret i jedan od osnivača SZS, podseća za Danas da je 2020. godina po kineskom kalendaru, godina pacova koja donosi magiju, a kod nas, ističe, „pacovi simbolizuju štetočine i one koji uništavaju tuđi trud“.

– Rekao bih da naš režim ima puno razloga da kroz proslavu Kineske nove godine proslavi bića koja se ponašaju slično njima. Pogotovo što, prema kineskom verovanju, oni donose magiju. A magija je sa jedne strane način vladanja, a sa druge oblik snalaženja građana kako da prežive dok im pacovi jedu trud. Logično je što je Goran Vesić jedan od pokrovitelja te manifestacije i vašara, tim povodom. Među režimskim štetočina on je na visokom mestu – kaže Veselinović.

On dodaje da je možda dobro što kroz ovu proslavu pacovi izlaze iz rupe, „jer njima je svetlost najveći neprijatelj“.

– Čekamo još samo da nam predsednik, na čistom kineskom, čestita godinu pacova – ističe naš sagovornik.

Marko Stepanović Mare, autor i voditelj Mentalnog razgibavanja, kaže za Danas da je potpuno očekivano što naša Vlada proslavlja Kinesku novu godinu, jer „kako rade i kako se ponašaju, u EU nikada nećemo ući“.

– Zato smo se okrenuli našim novim-starim partnerima, Kinezima. Da je saradnja sa njima naša budućnost, jasno nam je bilo još od one genijalne ideje o izvoženju svinjskih papaka u Kinu. Mi njima svinjske papke i pileće nožice, oni nama leteće automobile – podseća naš sagovornik. On kaže da je logično što će proslava početi vašarom, jer je kod nas sve vašar.

– A ko ume da napravi bolji vašar od Gorana Vesića? Tako da je normalno što je on otvorio proslavu. Taj vašar je u duhu naše tradicije i to pozdravljam, mada me malo zbunjuje i plaši ona filharmonija uveče. Šta će naprednjaci da rade tamo? Ne verujem da će biti ćevapa – kaže Mare. On dodaje i da je naše udvorištvo naširoko poznato, jer ne zna da još neka država na svetu, sem nas i Kineza, proslavlja Kinesku novu godinu.

– Opet, mi i nismo država u punom smislu te reči. Mi smo grupa ljudi koja tumara po magli i smogu – zaključuje naš sagovornik.

Viktor Marković iz NJuz neta podseća da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao pre nekoliko godina da kineske kompanije dolaze ovde jer ne mogu da posluju u Kini na staromodni način koji zagađuje okolinu.

– Te kineske kompanije su očigledno došle kod nas i uspešno posluju a rezultate tog poslovanja takođe možemo da vidimo oko nas, u vazduhu. Stoga ne treba da nas čudi što sada srpska vlada organizuje proslavu Kineske nove godine jer mi sad ionako i živimo i dišemo onako kako su Kinezi disali pre nekoliko godina, dok nisu uveli mere protiv zagađenja – kaže Marković za Danas i dodaje da se postavlja pitanje da li je i srpsko zagađenje deo proslave kineske nove godine, jer će kod naših kineskih prijatelja probuditi nostalgiju.

Vukadinović: Ne smeta mi

Narodni poslanik Đorđe Vukadinović kaže za Danas da mu ne smeta što se, sada i na zvaničnom, državnom nivou, u Beogradu obeležava Kineska nova godina. „Ali mi smeta što deo tzv. „građanske javnosti“ veoma negativno i ostrašćeno reaguje, recimo, na proslavu one „srpske“. Ali nisam oduševljen da se novac srpskih poreskih obveznika troši ni na jedno, ni na drugo – uključujući i onu „pravu“, tj. „službenu“ – kaže Vukadinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari