Ko je ubio Maksima Gorkog? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

O ubistvu književnika Maksima Gorkog ne zna se puno ni posle 80 godina, a o njemu je pisao i list Vreme pre tačno osam decenija.

Naslovna strana dnevnika Vreme od 1. marta 1938. godine prenosi izveštaj o tome kako se sprema suđenje bivšim visokim funkcionerima Sovjetske Rusije koji su pokušali da ocepe Ukrajinu, Azerbejdžan, Jermeniju, Vladivodskok…

Ko je ubio Maksima Gorkog? 2

Među optuženima su i četiri lekara koja su navodno otrovala poznatog književnika Maksima Gorkog. Piše se dalje da su svi bili trockisti, a da je za ubistvo otpužen i sam Lav Trocki, kojem se stavlja na teret saradnja sa stranim službama sa ciljem da se “ubije Lenjin, Staljin i Sverglov”.

Ubistvo čuvenog književnika bilo je simbol podele Sovjetske Rusije u tom trenutku. Kako se nije znalo na čijoj je strani Maksim Gorki, i trockisti i staljinisti su se optuživali međusobno da su odgovorni za njegovu smrt. Ipak, kako je u tom trenutku Staljin bio na vlasti, on je otpužio Trockog da je između ostalog ubio pisca i proterao ga iz Rusije.

Kasniji podaci su pokazali da je sam Staljin imao razloga da se zameri pesniku jer je pronađeno pismo u kojem Gorki govori protiv njega.

U trenutku dok Vreme donosi izveštaj, u toku je veliki proces u Rusiji, a Trocki je dobio azil u Meksiku.

Vreme još piše i o tome kako se u Rumuniji uvodi vojna cenzura na štampu i kako se oduzima oružje građanima. Tu je i tekst o ograničavanju upisa devojčica u ženske učiteljske škole u Jugoslaviji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda od 1. marta 1938. godine prenosi anketu sa hrvatskim piscima pod naslovom “Publika, i pored sve svoje pismenosti, ne čita”.

Ko je ubio Maksima Gorkog? 3

Novine prenose i specifičan karneval koji se svake godine održavao u Beloj crkvi, a koji je po pisanju reportera Pravde, pokušavao da zaseni onaj u Nici. Naime, karneval je trajao punih mesec dana, a gosti su pored hotela, najviše odsedali – u kućama svakog meštanina, koji bi za tu priliku napravio turističku ponudu.

Ko je ubio Maksima Gorkog? 4

Pravda prenosi i kako je u tom trenutku u Novom Sadu izbila velika afera zbog podele hrane siromašnima. U tekstu se piše da je prevara otkrivena u javnim kuhinjama jer je prvo primećeno da sirotinja izbegava da jede u ovim prostorijama, iako je gladna i nema druge izvore hrane. Ispostavilo se da su čelnici gradske opštine falsifikovali  – mast. Umesto nje koristili su u javnoj kuhinji loj koji je bio plaćen po ceni masti. Ispostavilo se da su mast krijumčarili i prodavali je na crnom tržištu.

List još piše i kako je u Americi otkrivena tajna međunarodna špijunska organizacija, koja je uspela da iznese tajne važne planove američke vojske. Kod “špijuna” su pronašli tajni plan nosača američkog aviona.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari