Kovid pasoši i vakcina uslovi za putovanja? 1Foto: EPA-EFE/ Redazione Telenews

Pandemija virusa korona promenila je našu svakodnevicu i živote u celini, a jedna od najrasprostranjenijih restriktivnih mera odnosi se na putovanja koja su u velikoj meri obustavljena, zabranjena ili proređena.

Tako će, na primer, britanskim turistima biti zabranjen ulaz u Evropsku uniju zbog trenutnih restriktivnih mera povodom pandemije.

Osim toga, mnoge zemlje razmatraju mogućnost da, pored onog uobičajenog, uvedu i obavezu korišćenja dodatnog, takozvanog kovid pasoša, a neke avio kompanije najavile su da će zahtevati obaveznu vakcinaciju putnika.

Australijska avio-kompanija Kvantas već je najavila da će vakcinacija protiv kovida 19 biti obavezna za sve njene putnike na međunarodnim letovima.

Obavezna vakcinacija protiv kovida 19 za putovanje Kvantasom stupiće na snagu čim vakcina bude dostupna široj javnosti, rekao je izvršni direktor kompanije Alen Džojs i dodao da kompanija razmatra da obaveznu vakcinaciju uvede i na domaćim letovima.

Kako je nagovestila Evropska komisija, građani Velike Britanije neće biti jedini kada su u pitanju zabrane putovanja.

Samo je nekolicina zemalja sa niskom stopom zaraženih virusom korona izuzeta od pravila koja zabranjuju ulazak posetilaca koji nisu od velikog značaja izvan EU i Evropskog ekonomskog prostora (EEA), a Britanci mogu da putuju samo do kraja tranzicionog Bregzit perioda, odnosno do 31. decembra.

Članice EU su se u oktobru usaglasile da usvoje predlog da se dozvoli ulaz građanima zemalja koje imaju nisku stopu inficiranih u Uniju, a u te zemlje spadaju Austarlija, Novi Zeland i Južna Koreja.

Portlarol Evropske komisije nedavno je izjavio da ne postoje planovi da se ova lista proširi i uključi Veliku Britaniju i rekao da tu odluku treba da donese Evropski savet.

Kada su u pitanju zemlje koje su u Šengen sistemu, Norveška je takođe saopštila da će zabraniti ulazak britanskim turistima.

Izjednačavanje britanskih turista sa zemljama koje nisu članice EU, poput Albanije i Turske, dolazi kao moguća posledica nepostojanja dogovora sa EU oko Bregzita.

Ipak, članice EU mogu, u teoriji, da „pregaze“ odluke Evropskog saveta, ukoliko to žele.

Kako navodi Vašington post, kovid pasoš je koncept koji se još od rane faze pandemije spominje kao rešenje za normalizaciju putovanja.

Ovih dana taj koncept ubrzano postaje stvarnost pošto se u nekim zemljama, najpre Velikoj Britaniji i Rusiji, počelo sa vakcinacijom.

Kovid pasoš, koji je zapravo aplikacija a ne pasoš, nalik onima kakvi se koriste, prvenstveno će biti namenjen međunarodnim putnicima.

Jedna takva aplikacija već je u probnoj upotrebi, a druga u finalnoj fazi razvoja. Korisnici bi u aplikacije mogli da učitavaju svoje verifikovane rezultate testiranja, a kasnije i dokaz o vakcinisanju.

Aplikacija „CommonPass“ na testu

Aplikacija pod imenom „CommonPass“ testira se od ovog meseca na letovima nekih avio-kompanija između Njujorka, Londona, Singapura i Hongkonga. Program deluje preko Eplove „Health“ aplikacije na IOS-u ili preko „CommonHealtha“ na androidu, a povezan je sa 230 američkih zdravstvenih sistema i funkcioniše uz pomoć skeniranja koda koji sadrži podatke o korisniku, kao što su rezultati testiranja, potvrde o vakcinisanju, kao i planovi za putovanje. Za aplikaciju je zainteresovan i „Star Alliance“, koji je već pozvao na uspostavljanje globalnog sistema verifikacije testiranja i vakcinisanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari