Kralj Petar II položio maturu, spreman za visoke škole 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Jugoslovenska štampa, tog 11. juna pre tačno 80 godina, piše o dolasku kneza namesnika i njegove supruge u Beograd iz Trećeg Rajha. Glavna vest te nedelje bila je da je suveren nekadašnje kraljevine maturirao i položio testove zrelosti.

Knez Namesnik i knjeginja Olga stigli su „danas“ iz Trećeg Rajha u Beograd.

Kralj Petar II položio maturu, spreman za visoke škole 2Dnevni list Pravda reportažno piše o tome, a nekoliko crno-belih fotografija sa dočeka na železničkoj stanici propratile su naslovni tekst ovih novina.

Tačno u 9 i 30 minuta ujutro počasnoj četi je komandovano mirno i pozdrav na desno, a odjeknuli su i zvuci himne. Na peronu bio je prisutan i kralj Petar II„odeven u žaket“ i kraljevski namesnici ali i predsednik Vlade Cvetković. Knjeginja Olga po silazu na peron dobila je buket cveća, a kraljevski zvaničnici i premijer održali su kratki razgovor.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kralj Petar II položio maturu, spreman za visoke škole 3Slično pisanju Pravde i list Vreme piše o članovima kraljevske porodice Jugoslavije.

Tako ovaj list, pre tačno 80 godina, kao centralnu vest na svojoj naslovnoj strani ističe vest: „Njegovo kraljevsko veličanstvo kralj Petar II položio maturu“.

Na osnovu odličnih rezultata pismenih ispita, kralje Petar II oslobođen je usmenih ispitivanja. Komisija mu je priznala „zrelost i spremnost za izučavanje nauka na visokim školama i univerzitetima“.

Tu je i vest iz Berlina. Vlasti Trećeg Rajha optužuju strane sile za podstrekivanje otpora Čeha u Protektoratu, prenosi Vreme. Vlasti ove zemlje smatra da uplivi stranih sila mogu štetiti samo Česima.

Italijanski avijatičari ostavili su u Španiji sve svoje avione. Naime, piloti koji su učestvovali u španskom ratu isplovili su ka svojoj zemlji, a njihove letelice ostale su u Španiji pošto ih je Italija poklonila španskom vazduhoplovstvu.

Vreme u tom nedeljnom izdanju donosi i analizu „Današnja Evropa u ratnoj groznici“ kao i priču o rođaku engloskog kralja koji živi u Jugoslaviji…

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari