Kuburović: Ne slažem sa Bramercom da ne postoji regionalna saradnja 1Foto: N1

U novom izveštaju o radu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove istaknut je nedostatak regionalne saradnje u procesuiranju ratnih zločina pred domaćim pravosudnim organima Hrvatske, BiH i Srbije, neprihvatljivost veličanja lica, pravnosnažno osuđenih za ratne zločine, kao i značaj pronalaženja nestalih osoba.

To je rekao bivši glavni tužilac Haškog tribunala, a sadašnji tužilac Mehanizma Serž Bramerc, u razgovoru sa ministarkom pravde Srbije Nelom Kuburović, koja će predstavljati Srbiju na redovnoj sednici Saveta bezbednosti povodom novog šestomesečnog izveštaja o radu Mehanizma.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva pravde, Kuburović je istakla da se ne slaže sa tvrdnjom da ne postoji regionalna saradnja, da Srbija redovno odgovara na zamolnice iz BiH i Hrvatske, dok takva spremnost za saradnju ne postoji kada je reč o srpskim zamolnicama.

Ona je naglasila i da objavljeni memoari Nebojše Pavkovića ne zaslužuju da budu tako oštro kritikovani od strane tužioca ili Mehanizma, posebno što je ista takva kritika izostala kada su u pitanju slučajevi nacionalnog veličanja Nasera Orića ili Slobodana Praljka.

Istakla je da je Srbija u protekle dve godine značajno unapredila kapacitete Tužilaštva za ratne zločine, kako bi imalo sve neophodne uslove za efikasno procesuiranje okrivljenih za najteža krivična dela protiv čovečnosti, bez obzira na njihovu nacionalnost ili etničku pripadnost.

O radu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, Kuburović je razovarala i sa predsednikom Mehanizma Teodorom Meronom, i ponovo postavila pitanje transfera srpskih osuđenika zbog neadekvatnih uslova u Estoniji, gde služe kaznu zatvora. Meron je ukazao da je on lično saglasan da ih je potrebno premestiti u neku drugu državu i rekao da saoseća sa porodicama tih srpskih osuđenika.

On je, kako se navodi u saopštenju, pozdravio pozitivan stav Srbije u vezi sa osnivanjem Informativnog centra u Beogradu, koji bi omogućio pristup arhivi Haškog tribunala.

Meron je ukazao da je u toku priprema smernica na koji način države to treba da učine, zatim da se prevode sudske presude na jezik domaće države, kao i da je u toku formiranje arhive Tribunala.

Govoreći o preostalim slučajevima protiv Srba koji se vode pred Mehanizmom, Meron je rekao da će drugostepena odluka protiv Karadžića biti donešena do kraja marta 2019. godine

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari