Nema većih neprijatelja danas na tlu Latinske Amerike od konzervativnog kolumbijskog predsednika Alvara Uribea i njegovog venecuelanskog kolege Uga Čavesa, kažu poznavaoci prilika u regionu. Jedina nada da bi odnosi između dva suseda mogli da se stabilizuju jeste predstojeće stupanje na funkciju predsednika Kolumbije Huan Manuela Santosa, inače pobednika majskih predsedničkih izbora. Uoči inauguracije Santosa 7. avgusta odnosi između dve zemlje ne mogu biti gori nego što jesu, saglasni su stručnjaci.

Venecuela je u četvrtak prekinula sve diplomatske veze sa Kolumbijom zbog optužbi da Karakas pruža utočište levičarskim gerilcima. „Nemamo drugog izbora nego da potpuno prekinemo odnose sa našom bratskom nacijom Kolumbijom“, izjavio je Čaves obraćajući se građanima u društvu selektora argentinske fudbalske reprezentacije Dijega Maradone (proslavljeni fudbaler i predsednika Venecuele su dugogodišnji prijatelji i redovno se posećuju). Čaves je takođe naredio vojsci da bude u stanju visoke pripravnosti na granici sa Kolumbijom. Takođe, kolumbijskim diplomatama u Karakasu postavljen je rok do nedelje da napuste zemlju. Šef venecuelanske diplomatije Nikolas Maduro izjavio je da vlada razmatra da suspenduje vazdušni saobraćaj sa Kolumbijom i prekine trgovinske veze.

„Ne tolerišemo FARC u Venecueli“, naglasio je Čaves pre nego što je karakterističnim rečnikom nazvao Uribea „mafijaškim bosom“, „ludakom“ i „kriminalcem“. „Uribe je u stanju da postavi lažni kamp u jednoj od džungli na strani Venecuele te da izazove rat između dve zemlje“, tvrdi Čaves.

Kolumbija, s druge strane, preti da će podneti tužbu Međunarodnom krivičnom sudu protiv članova venecuelanske vlade koji navodno sarađuju sa kolumbijskim gerilskim grupama i obezbeđuju utočište teroristima.

Ovakve poruke Čavesa mogle bi da se posmatraju kao čista retorika čiji je cilj da se nametnu nepremostive prepreke za obnovu odnosa između dve zemlje. Majkl Šifter, predsednik Interameričkog dijaloga iz Vašingtona, kaže da će pragmatizam i sentiment birača krojiti odnose u narednim godinama. „Ovo su političke igre Čavesa i Uribea, tačnije njihova poslednja zajednička igra. Mislim da kada Santos stupi na kormilo države stvari će biti mirnije. Postoji mnogo rizika za obe zemlje“. Santos je inače ukazao da je spreman na otopljavanje odnosa sa Čavesom, mada bi najnoviji sukob preti da poremeti takve težnje“, smatra Karlos Romero, politički analitičar na Centralnom univerzitetu Venecuele. „Pravi gubitnik je u stvari Santos“. Romero se slaže sa Šifterom da po odlasku Uribe sa funkcije predsednika postoji realna nada u uspostavljanje jačeg prijateljstva. Čak je i Čaves ukazao da je spreman da ostavi po strani tenzije. „Nadam se da će Santos razumeti da levo i desno nastrojene vlade mogu da žive zajedno“. Romero ukazuje da Kolumbija i Venecuela imaju različite saveznike, ali da su ipak susedi te da je pred Santosom mnogo izazova.

Kolumbijski ambasador pri Organizaciji američkih država (OAS) Luis Alfonso Hajos takođe u četvrtak je izneo dokaze, u vidu dokumenata, fotografija i video snimaka, koji idu u prilog optužbama da Čaves štiti marksističke gerile. on je zatražio od Venecuele da omogući međunarodnim timovima da pretraže mesto gde se navodno krije 1.500 kolumbijskih pobunjenika. „Imamo pravo da tražimo od Venecuele da ne sakriva one koje traži Kolumbija“, kaže Hajos. Njegov venecuelanski kolega Roj Čaderton, doveo je u sumnju iznete dokaze.

Odnosi između Čavesa i Uribea, jakog američkog saveznika, opterećeni su višegodišnjim svađama, povodom kolumbijskih tvrdnji da Venecuela podržava gerilce FARC-a te povodom navoda Karakasa da bliski odnosi Bogote sa Vašingtonom mogu da destabilizuju region.

Nemali broj analitičara ističu da je perspektiva od izbijanja vojnih sukoba sve izvesnija, te da je situacija poput one kada su kolumbijske snage izvele upad na bazu FARC na ekvadorskom tlu 2008. Čaves je takođe prošle godine suspendovao trgovinske veze sa Bogotom u znak protesta zbog planova SAD da postave vojnu bazu u Kolumbiji. Ipak, Laura Džil, politički analitičar i kolumnista u kolumbijskom listu El Tiempo, ne očekuje sukob koji bi trajao duže jer su Čavesovi komentari direktno upereni na Uribea te postoji mogućnost obnove međudržavnih odnosa nakon dolaska Santosa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari