London ne prihvata Hitlerov mir 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Jugoslovenski listovi Pravda i Vreme pre tačno osamdeset godina pišu o mogućnostima velikih sila za prihavatanje Hitlerovih uslova mira.

London ne prihvata Hitlerov mir 2London smatra da Hitlerov govor ne sadrži nikakve želje za ispravkom neprevdi koje je Nemačka učinila nad drugim narodima i da će to biti razlog odbijanja njegovog predloga mira. London dodaje da je uspostavljanje poverenja uslov mira, piše list Vreme.

Britanska valda će zatražiti preciziranje smatrajući da je Hitler govorio u opštim frazama kako bi posojala mogućnost engleskog protivpredloga mira.

Govor iz Rajhstaga je izazvao veliku pažnju i u Moskvi. Po mišljenju odvažnih moskovskih političkih krugova govor odgovara nemačko-sovjetskom paktu o prijateljstvu.

Dok je celokupna nemačka štampa prenosila odjek na koji je ovaj predlog mira naisao u inostranstu. Govor je okarakterisan kao miroljubiv, velikodušan i koji čini jak utisak kod ljudi. Obeležen je i kao stvaranje novog poretka koji rešava mnoga sporna pitanja.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Pravda piše o kreditu od pet miliona funti koji je Velika Britanija dala novoj poljskoj vladi. Ovaj kredit je namenjen novimLondon ne prihvata Hitlerov mir 3 ciljevima poljske vojske koja je organizovana u Francuskoj. Nova vlada u Poljskoj se zahvalila saveznicima i pružila podršku svojim vojnicima.

List Pravda takođe piše o organizaiji ratne potrošnje u prvim nedeljama rata, koja po zvaničnim izveštajima daje odlične rezultate u pogledu uštede namirnica. Normalni potrošač u godinama rata dobija 390 grama mesa, dok oni koji rade teže poslove dobijaju 1000 grama mesa nedeljno i ovo se uglavnom odnosi na radnike zaposlene u ratnoj industriji.

Zabeležene su i velike kolone nemačkih radnika koji rade na eksploataciji prirodnih bogatstava na teritoriji Poljske.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari