Mame u selima uspavljivale bebe rakijom 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

U današnjem prelistavanju Pravde i Vremena iz 1939. možete pročitati kojom vrstom mina su se služili Nemci u ratu, kako je čovek zbog mačke završio u pritvoru i zašto je prebijen crnac u Njujorku.

Pravda na svojoj naslovnoj strani piše, mine su ono misteriozno oružje kojim se g. Hitler služi. Nemačke mine su, prema pisanju pariskih medija, magnetskog karaktera. Magnetne mine razlikuju se od običnih po tome kako deluju i gde su postavljene.

One leže na dnu mora, tek kad se nad njima pojavi brod, elektromagnetsko dejstvo čelika privuče minu sa dna i izaziva eksploziju. Pravda na naslovnici prenosi istraživanja Tajms-a u kojima se navodi da je korišćenje magnetskih mina protiv propisa međunarodnog pomorskog ratnog prava.

Mame u selima uspavljivale bebe rakijom 2List Pravda pored ostalih vesti iz Drugog svetskog rata prenosi i vest o nevaljalom mačku. Policijske vlasti htele su da kazne jednog trgovca na Majni zato što je prilikom vojne vežbe za odbranu grada iz vazduha ostavio upaljeno svetlo u stanu i time prekršio naređenje.

Trgovac se izjasnio da nije kriv, za vreme vežbe on nije bio u stanu a pre nego što je izažao ugasio je sva svetla. Nakon istrage utvrdilo se da je za sve kriv mačak koji je voleo da se igra sa gajtanom električne lampe. Trgovac nije kažnjen ali mu je naređeno da ne drži mačku u prostoriji gde je lampa.

U vestima iz sporta Pravda piše o Belim orlovima. Posle međunarodnog takmičenja na kojem se naši fudbaleri nisu proslavili, građane je zanimalo kako će izgledati konačan tim Belih orlova. Igrači su svrstani u dve grupe, oni koji su uspeli da se istaknu i oni koji nisu.

Sportski novinari su prokomentarisali svakog igrača koji je učestvovao na takmičenju a među njima najviše se izdvojio Ciga. Ciga je igračev nadimak i drugačije nisu znali kako da ga nazovu pošto nije zavedeno njegovo ime. Ciga je okarakterisan kao zvezdano krilo koje bi za par nedelja moglo da poleti.

Pravda se u svom broju osvrnula i na pijanu decu. Naime, šljiva je dobro rodila a rakija je bila jeftinija nego ikad. Cena se kretala od jednog do dva dinara. Ono što je primetio novinar Pravde jeste to da su deca od 6,7 godina bila mahom pijana.

U nekim kućama majke opijaju još manju decu kako bi brže zaspala. Novinar je u svom tekstu izrazio zabrinutost za selo i skrenuo pažnju na to da bi neke običaje trebalo iskoreniti i prosvetiti. Teška su vremena ali deca ne bi trebalo u kasnijem dobu da trpe posledice zbog toga.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Na naslovnoj strani Vremena, G. Haha jedini kandidat za predsednika Čehoslovačke. Česi, Slovaci i Ukrajinci odabrali su novog predsednika države, bivši upravnik suda sada se nalazi na vrhu njihove države.

Mame u selima uspavljivale bebe rakijom 3Za jedan čas razonode, rubrika Vremena, prenosi vest o klizačici koja je spasila život svojoj sestri koju je pojurio medved preko leda. Kako se navodi, jedna od dve sestre klizačice vežbala je svoju tačku na zaleđenom jezeru u Vankuveru.

Na nju je krenuo jedan medved koji je pobegao iz obližnjeg cirkusa. Zbog težine medveda led je počeo da puca a devojka je upala u vodu. Na svu sreću, njena hrabra sestra našla se tu da joj pomogne. Medved je pobegao dalje.

Od čega su sastavljeni Saturnovi prsteni prenosi se u rubrici Nauka i život. Prema dotadašnjim istraživanjima astronoma, prsten se sastoji od ogromnog broja malih čestica prečnika 40 do 1000 metara. Veruje se da su oni nastali raspršivanjem dva ili tri saturnova meseca. Spojašnje čestice se kreću brže od unutrašnih zbog čega nastaju prstenovi.  Veruje se da ovakvu sudbinu može doživeti i Mesec.

U vestima iz sveta, Vreme piše o linčovanom crncu. U gradu Njujorku, opštini Misisipi dvesta ljudi linčiovalo je jednog crnca. Razlog tome je, kako se navodi, njegova osumnjičenost da je silovao belkinju. Crnac je preživeo ali je u lošem zdravstvenom stanju.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari