Meštani Jasenovika kod Niša evakuisani kako bi se uklonile cisterne sa amonijakom 1Evakuacija u Jasenoviku Foto: Danas

U selu Jasenovik kod Niša jutros su evakuisani stanovništvo i domaće životinje zbog potencijalne nezgode do koje bi moglo doći prilikom uklanjanja vagon- cisterni sa amonijakom, koje su 19. januara iskliznule iz šina i prevrnule se. Prema najavi niškog Gradskog štaba za vanredne situacije, uklanjanje cisterni i otakanje amonijaka trebalo bi da traje dva dana.

Građani Jasenovika koji nisu imali kod koga da budu smešteni odvezeni su autobusima „Niš ekspresa“ u Niš, gde im je obezbeđen organizovani smeštaj u objektima Regionalnog centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju i Gerontološkog centra. Na licu mesta nalazili su pripadnici policije, koji su izmežu ostalog bili nadležni da do Niša prevezu meštane koji nisu želeli da napuste selo. Ekipe Hitne pomoći su do Gerontološkog centra odvezli stare i bolesne. U Jasenoviku živi oko 400 meštana.

Sa ugroženog područja evakuisane su i domaće životinje koje su, prema navodima Gradskog štaba, prevezene „do  depoa koji se nalaze na bezbednoj lokaciji“. Zbunjenost i nezadovoljstvo dela meštana  izazvalo je to što su veterinari obeležavali životinje, jer, kako su navodili, tako nalaže zakon, što je usluga koje će vlasnici životinja kasnije sami morati da plate. Pojedini meštani su prethodnih dana samoinicijativno sklanjali životinje, a neki su ih ostavili i u kućama.

– Idem, a ostavljam kuću, i sve u njoj, i ne znam šta ću zateći kada se vratim. I ne znam koliko će naš život posle biti bezbedan jer kažu da je taj amonijak opasan- rekla je novinarima jedna od meštanki.

Gradski štab za vanredne situacije prethodno je saopštio da je kod javnog preduzeća „Železnice Srbije“ insistirao da „detaljno razmotri nastalu situaciju i primeni rešenje sanacije koje je najbezbednije po živote i zdavlje ljudi, domaćih životinja i životnu sredinu“.

Radnici Železnice se od 19. januura nalaze u selu i rade na sanaciji pruge koja je prilikom iskliznuća oštećena u dužini od oko 300 metara. Saobraćaj na relaciji Niš- Zaječar od tada je u prekidu.

U „Infrastrukturi železnica Srbije“ su saopštili da su iskliznula dva vagona- cisterne od ukupno 14, koliko je imao teretni voz prevoznika „NCL“ i da, kako je rečeno, amonijak nije iscureo, a da građani i životna sredina nisu ugroženi. Uzrok iskliznuća nije saopšten.

Meštani Jasenovika su kazali novinarima da ovo nije prva železnička nesreća u ataru sela i da se, kako su rekli, one dešavaju godinama, te da bi prugu, koja je stara, oštećena i zapuštena, konačno trebalo rekonstruisati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari