Uprkos sve ozbiljnijim nedaćama i iskušenjima kako na međunarodnom (u vezi s Kosovom), tako i na unutrašnjem planu, posebno kada su privredna i socijalna situacija i zemlji u pitanju, Srbija ni gotovo dva meseca posle izbora još nema novu republičku vladu, odnosno vladu sastavljenu primereno izbornoj volji građana iskazanoj 21.

Uprkos sve ozbiljnijim nedaćama i iskušenjima kako na međunarodnom (u vezi s Kosovom), tako i na unutrašnjem planu, posebno kada su privredna i socijalna situacija i zemlji u pitanju, Srbija ni gotovo dva meseca posle izbora još nema novu republičku vladu, odnosno vladu sastavljenu primereno izbornoj volji građana iskazanoj 21. januara. Stranke tzv. demokratskog bloka i dalje se preganjanju i cenjkaju, a poslednjih nedelja preganjanjima, u koje su uvele dva principa, počinju sve ozbiljnije da zbunjuju ne samo najširu domaću javnost, nego i svoj birački auditorijum. Reč je, naravno, o već famoznom „šestom“ i „nultom“ principu. Prvi, podsetimo, na inicijativu narodnjačke, odnosno koalicije DSS i NS, uz asistenciju G17 Plus, zagovara podelu vlasti u Srbiji i posle predsedničkih izbora, dok onaj drugi („nulti“), kojim se traži raskid koalicija narodnjaka sa SPS i SRS na lokalnom nivou, poslednjih dana „gura“ DS.

Oslobađanje od stranačkog diktata

Komentarišući činjenicu da socijalisti uprkos tome što su, kako tvrde u Zajedno, opozicija u lokalnom parlamentu, ipak imaju svoje kadrove na funkcijama i u gradskoj upravi i u javno-komunalnim preduzećima, Saša Milenić kaže da su i članovi drugih opozicionih stranaka na nekim od ključnih pozicija u gradu.

– Direktor Preduzeća za razvoj grada je iz DS. Iz iste stranke su i direktor Istorijskog arhiva Šumadije i zamenik gradskog građanskog branioca, a i direktorka Narodne biblioteke Vuk Karadžić iz jedne je opozicione stranke. Koalicija Zajedno se zaista dosledno zalaže za oslobađanje javnih funkcija od stranačkog i političkog diktata – tvrdi Milenić.

U Šumadiji i Kragujevcu, gde je privredno-socijalna situacija posle najave novog talasa otpuštanja radnika iz Zastave i Industrije Filip Kljajić na ivici ključanja i teških socijalnih lomova, mnogima „gađanje principima“ između stranaka koje bi trebalo da formiraju novu vladu deluje poprilično u skladu s onom narodom „selo gori, a baba se češlja“. Ovo tim pre što je Sindikat metalaca Kragujevca već najavio masovne proteste ovdašnjih radnika, najpre na kragujevačkim, a ubrzo i na beogradskim ulicama, s kojih se, poručuju metalci, ovoga puta neće vraćati dok im Vlada ne predoči jasnu strategiju oporavka i daljeg razvoja domaćeg metalskog kompleksa. Pitanje je, međutim, koja će Vlada da pregovara s već pobunjenim kragujevačkim radnicima. Ova aktuelna je, kako i sama priznaje, tehnička i nema mandat za ozbiljnije političke i ekonomsko-privredne poduhvate, dok nova još nije formirana.
Kragujevac je, nadalje, cenkanjem stranaka demokratskog bloka „pogođen“ i time što onaj „nulti“ princip DS, ponovimo, zagovara raskid koalicija na lokalnom nivou sa socijalistima i radikalima. Podsetimo da bi prema ocenama CESID-a primenom „nultog“ principa vlast bila srušena u tri grada – u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. U kragujevačkoj gradskoj vlasti demantuju prognoze ove ove vrste (o tome nešto kasnije) pošto bi najpre trebalo rastumačiti zbog čega DS, DSS, NS i G17 Plus isticanjem principa koji nemaju direktne veze s izbornom voljom građana na poslednjim republičkim izborima odlažu formiranje nove vlade.
Osnivač Demokratske stranke u Šumadiji Borivoje Radić smatra da se iza isticanja principa skriva činjenica da stranke demokratskog bloka još uvek ne mogu da postignu dogovor oko formiranja nove vlade, te da na taj način (principima) kupuju vreme. – Pregovori oko formiranja nove vlade zaista ne mogu da budu laki, pošto je DSS još u kampanji fiksirao svog kandidata za premijera. DS, s druge, strane, s obzirom na ostvareni izborni rezultat, ima obavezu prema svojim biračima da predloži mandatara. Uveren sam, međutim, da će akteri tih pregovora uskoro morati da se suoče sa stvarnošću i realnom situacijom u Srbiji, što znači da će jedna od strana, odnosno DS ili DSS, morati da odstupi od svog stava kada je premijerska funkcija u pitanju. Mada je teško predvideti šta će se na kraju desiti, čini mi se ipak da će Boris Tadić biti taj koji će popustiti – kaže Radić , napominjući da će lider DS zauzvrat dobiti obećanje o podršci narodnjačkog bloka na sledećim predsedničkim izborima u Srbiji.
Čelnici ovdašnje gradske vlasti očekuju da će akteri pregovora oko nove vlade, zarad svojih interesa i pozicija, na kraju „leći na rudu“, ali i poručuju da ni eventualna primena nekog od princip, pa i onog „nultog“, prilikom dogovora oko formiranja nove vlade, neće ugroziti funkcionisanje lokalne samouprave u Kragujevcu, kako to sugeriše procena CESID-a. – Okosnicu skupštinske većine u ovdašnjem gradskom parlamentu čini Zajedno za Kragujevac, autentična lokalna koalicija koja je svojevrsni kragujevački politički mejnstrim a koju, gradeći skupštinsku većinu, prate odbornici DSS i Pokreta snaga Srbije, kao i deo koalicije Za naš grad i jedno krilo Nove Srbije. Odbornici SPS, nasuprot proceni CESID-a, ni matematički nisu potrebni za postizanje većine u kragujevačkoj gradskoj Skupštini. No, politički izbor socijalista je da u lokalnom parlamentu uglavnom prate volju skupštinske većine što je, prema mom sudu, njihov mudar potez pošto svoju poziciju nazivaju konstruktivnom opozicijom – kaže za Danas funkcioner Zajedno i zamenik gradonačelnika Kragujevca Saša Milenić.
On potom ističe da je sastav skupštinske većine u kragujevačkoj gradskoj Skupštini specifičan po tome što nije zasnovan ni na kakvom koalicionom ugovoru, ni na partijskim kvotama, što se ponajbolje vidi pri izboru funkcionera u gradskoj upravi i u javnim i komunalnim preduzećima gde se na čelnim pozicijama neretko nalaze i predstavnici opozicionih stranaka. – U lokalnoj samoupravi u Kragujevcu ustanovljena je tendencija oslobađanja javnih funkcija od stranačkog i političkog diktata, što je i programska platforma Koalicije Zajedno za Kragujevac koja insistira na prioritetu interesa grada nad interesima beogradskih partijskih centrala – tvrdi Milenić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari