Mladoženja koji je pobegao sa venčanja 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Fabrički radnik Petar Vlajisavljević iz Kragujevca trebalo je da se prošle nedelje oženi osam godina mlađom krojačicom Angelinom Džajević.

Venčanje koje je trebalo da bude kao i svako drugo, dobilo je potpuno neočekivani epilog koji su čitaoci lista Pravda mogli da pročitaju u izdanju za 26. april 1939. godine.

Za venčanje je sve bilo spremno. Veselje je bilo u punom jeku i samo se čekalo na mladoženju.

Međutim zakazano vreme za venčanje u ckrvi je prošlo, a mladoženja se nije pojavio.

Mladoženja koji je pobegao sa venčanja 2Svatovi su se zabrinuto dali u potragu za njim i saznali da je otišao u bolnicu i legao u postelju.

Mlada je odmah otišla do bolnice gde joj je muž rekao da je nervno oboleo i da je očajan zbog svega što se dogodilo.

Kako je rekao, na venčanje ne želi da ide zbog njenih roditelja koji su pokušali da ga prevare.

Videvši da od venčanja nema ništa, mlada i roditelji su raspustili svatove u uverenju da će se sve razreštiti do sledeće nedelje.

Kako je Petar izjavio za Pravdu, mladini roditelji su mu obećali polovinu kuće, a umesto toga su hteli da mu daju petnaest hiljada dinara.

Mladini roditelji su onda ponudill Petru da se drže prvobitnog dogovora, ali da odmah oženi njihovu ćerku.Mladoženja koji je pobegao sa venčanja 3

Međutim, Petar je i ovo odbio, jer je u međuvremenu upoznao drugu devojku koju će, kako kaže, oženiti iz čiste ljubavi.

Sa druge strane, mladini roditelji tvrde da je on hteo da ih uceni, i zbog toga su najavili da će ga tužiti sudu, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme istog dana najavljuje posetu jugoslovenskog ministra inostranih poslova i Hitlera u Berlinu.

Ministar Cincar-Marković sastao se sinoć i sa nemačkim ministrom inostranih poslova, fon Ribentropom.

Celokupna nemačka štampa ukazuje na značak ove posetze i ukazuje na ispravan stav jugoslovenske spoljne politike u današnjoj delikatnoj međunarodnoj situaciji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari