MUP navodi da je smanjena stopa kriminaliteta 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Predratni jugoslovenski listovi Pravda i Vreme pišu još i o uticaju Drugog svetskog rata na jugoslovenski izvoz.

MUP navodi da je smanjena stopa kriminaliteta 2List Pravda piše o uticaju rata na jugoslovensku spoljnu trgovinu. Dok se ranije forsirao izvoz, sada se pojavila bojazan da izvoz može da oteža privredno stanje u zemlji. Prva važnije mera koja je donesena je stavljanje pod kontrolu izvoza 160 artikala.

Na ovaj način je domaćim proizvodima obezbeđena potreba unutar zemlje. Velika potržnja za sirovinama u svetu dovela je u problem uvoz u našoj zemlji, pa se često ostane bez artikala koji su najpotrebniji prerađivačkoj industriji.

List Prava pridaje važnost i pariskoj modi koja već brine za naredno proleće i leto. Pravda navodi da iz Pariza za narednu sezonu stižu posebno kreirani šeširi koje sve žene sa nestrpljenjem očekuju.

Jedan model, koji kao da je iz doba renesanse, od slame plavo-zelene boje oivičene crnim, ukrašen je plavo zelenim nojevim perom i rankim velom koji je izvezen perjem, Pravda navodi da se ovaj model najviše prodaje u Americi.

U Skoplju je održana osnivačka skupština ženskog hrišćanskog pokreta. Skupštinu je otvorila predsednica skupa Dragica Golubović. Ona je pozdravila prisutne i iznela potrebu osnivanja ove religiozno-socijalne akcije za ukazivanje na pomoć siromašnima i za vaspitanje omladine u moralno-religioznom duhu. Pokret je pod pokroviteljstvom Kraljice Marije.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme na naslovnoj strani donosi priču o početku trgovinskih pregovora Engleske sa 14 zemalja. Zemlje sa kojima Englesa pregovara su Norveška, Švedska, MUP navodi da je smanjena stopa kriminaliteta 3Danska, Holandija, Belgija, Island, aŠpanij, Estonija, Grčka, Jugoslavija, Švajcarska, Italija i druge zemlje.

Smatra se da je Velika Britanije prilikom prošlog Svetskog rata tek posle dve godine vođenja rata počela da zaključuje slične trgovinske ugovore sa raznim zemljama, ovom ratu takva akcija počinje dostra ranije.

Takođe na naslovoj strani list Vreme, vest o tome da Rim pojačava kampanju protiv Sovjetske Rusije. Prema utiscima koji se mogu dobiti u Rimu, izgleda da će italijanska štampa pojačati svoj ton u pogledu Sovjeta.

Zvaničan stav Italije je da se oštro suprotstavlja boljševizmu i to j izrečeno u govoru sekretara partije. Rimski dnevnik koji je u bliskoj vezi sa katoličkim krugovima je već nekoliko put napisao da iz Italije ide pomoć Finskoj, koja je nedavno napadnuta od strane Sovjetske Rusije.

Prema statistici Ministarstva unutrašnjih poslova, može se dobiti slika o stanju kriminala u zemlji. Podaci su prikupljeni sa teritorije cele zemlje i navodi se u listu Vreme da broj kriminalnih slučajeva u zemlji opada iz godine u godinu.

U poređenju sa 1938. godinom, 1939. godina pokazuje smanjenje kriminaliteta u zemlji, ukupno je zabeleženo 500.610 krivičnih dela. Ubistva i pokušaja ubistva je bilo 1.165.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari