Najmanje 973 pacijenta i 253 zaposlena imalo koronu u Nišu 1Klinički centar Niš Foto: Beta/Saša Đorđević

U Kliničkom centru Niš je za šest meseci korona virusom zaraženo 253 zaposlenih, od kojih najviše medicinskih sestara, dok su među hospitalizovanim pacijentima bila 973 pozitivna na taj virus, od kojih skoro polovina iz Niša, pokazuje zvanična evidencija iz uprave nikog KC, u koju je Danas imao uvid, a koja, po našim saznanjima, nije kompletna.

Klinički centar do danas nije saopštio ukupan broj pozitivnih pacijenata, a sporadično iznosi broj obolelih zdravstvenih radnika, dok niški Institut za javno zdravlje nijednom nije objavio podatke o pozitivnim pacijentima, niti odgovara na takva pitanja našeg lista i drugih medija.

U Nišu od kraja jula funkcioniše i Vatreno oko, ali ni informacije o testiranjima u toj laboratoriji nisu javni.

Prema podacima našeg lista, evidencija uprave KC, sa kojom smo upoznati, ne sadrži imena svih hospitalizovanih pacijenata sa potvrđenom korona infekcijom.

Na tom spisku nema imena više umrlih pacijenata u čijim otpusnim i evidencionim listama je navedeno da su bili pozitivni, a koje su nam prethodno dostavljane.

Nema, recimo, ni imena predsednika niške opštine Pantelej Bratimira Vasiljevića, koji je početkom jula primljen u KC, a bio je pozitivan na virus, što je po ozdravljenju sam potvrdio.

Nije navedeno ni da li je prisustvo virusa kod pacijenata i zaposlenih utvrđeno PCR ili serološkim testovima.

U ovoj evidenciji je konstatovano da je među 253 inficiranih radnika KC-a koji su uzorkovani od 18. marta do 16. septembra, 96 medicinskih sestara, 89 lekara i 24 medicinskih, radioloških i farmaceutskih tehničara.

Zatim slede higijeničari (11), laboranti (sedam), servirke (pet) i administrativni radnici (pet). Infekcije nisu pošteđeni ni instrumentarke (tri), bolničari (dva), fakturisti (dva), kao ni vozač, kafe kuvarica, električar, daktilograf, farmaceut, psiholog, inženjer ili službenik odbrane.

Najviše zaraženih je na Klinici za anesteziju (41), a potom na Klinici za nefrologiju (23), Klinici za plućne bolesti (19), GAK-u (17), Klinici za kardiovaskularne bolesti (12) i Klinici za neurologiju (11).

Na Klinici za infektivne bolesti, takođe jednoj od ključnih u borbi protiv kovida 19, bilo je značajno manje zaraženih radnika- njih osmoro.

Bilo je inficiranih u još dvadesetak klinika, a nije zaobiđena ni uprava KC, kuhinja ili apoteka.

Prema ovoj evidenciji, od 973 pozitivna ležeća pacijenta, koji su uzorkovani od 3. aprila do 4. oktobra, njih 449 (46,15 odsto) je iz Niša, a potom slede Aleksinac, Leskovac, Vranje i Prokuplje.

U kovid objektima niškog KC bilo je pozitivnih pacijenata iz 50-ak mesta u Srbiji, od Bosilegrada do Sremske Mitrovice.

Ustanova je zbrinjavala i pozitivne pacijente sa Kosova – iz Prištine, Prizrena, Gnjilana, Kosova polja ili Kosovke Mitrovice.

Gordana Bjeletić, glavna i odgovorna urednica Južnih vesti, kaže za naš list da je nedopustivo da ni posle sedam meseci od početka epidemije javnost ne zna tačne podatke o hospitalizovanima, testiranima, pozitivnima i umrlima.

Javno saopštavani netačni podaci dovodili su do neadekvatnih epidemioloških odluka ili pogrešnog ponašanja građana. „Zaobilaženje istine“ je posebno teško za porodice preminulih, koje su već prošle pakao.

– Od svih manipulacija ove vlasti, ova je najstrašnija. Već posle mesec dana bilo mi je jasno da nikada nećemo saznati tačne podatke. Moj utisak je da su su i oni sami, trudeći se da sakriju istinu i javno predstave podatke koji im odgovaraju, izgubili svaki trag istini. Sada je ni sami ne znaju. U okruženju slušam kako, ipak, „postoji neka služba“ koja ima prave podatke, ali ja u njihove sposobnosti ne verujem – kaže Bjeletić.

Ona je uverena da bi političke i zdravstvene vlasti „rekle istinu – da je znaju“. Jer, svesni su da im građani ne veruju, i ma koliko u Srbiji ne postojalo javno mnjenje, ovo je „tema od koje se jako plaše“.

Niški KC je, inače, u jeku epidemije bio jedna od najvećih kovid bolnica u Srbiji, u kojoj je, prema dostupnim podacima, od sredine marta lečeno oko 5.000 takvih pacijenata sa jugoistoka zemlje.

Ovih dana epidemiolozi Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti kovid 19 upozoravaju da broj obolelih u Nišu ponovo raste, nakon relativno stabilne epidemiološke situacije tokom leta.

Ko zarađuje na tuđoj nesreći?

– Epidemija korona virusa je situacija u kojoj su i građani koji ne podržavaju aktuelnu vlast imali potrebu da joj veruju. Ali, ova vlast je pokazala da nije vlast građana koja prioritetno brine o njihovim životima, već da je vlast različitih interesnih grupa koje zarađuju na ovoj nesreći – kaže Bjeletić.

Nemaju rezultat testa ni posle šest meseci

Nismo dobili rezultate testa ni posle šest meseci od uzorkovanja mog supruga. Verovatno ih nikada nećemo ni dobiti, ali neću odustati u rasvetljavanju njegovog lečenja, u kojem je bilo mnogo propusta, kaže za Danas Dragica Petrović, farmaceutska tehničarka iz Prokuplja, čiji je suprug Saša (51) preminuo u KC Niš 18. aprila. Ona dodaje da su joj na Klinici za plućne bolesti kazali da je Saša uzorkovan na korona virus 10. aprila, ali da u Kovid 19 bazi ne postoji podatak o uzorkovanju. Na toj klinici su joj rekli da im „rezultat testa nikada nije stigao uprkos tome što su Torlaku uputili na desetine telefonskih poziva i mejlova“. U niškom Institutu za javno zdravlje su kazali da je test njenog supruga „poslat na Torlak“, a u Torlaku da oni test „sigurno nisu primili“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari