Nasilje se često ispoljava kao bezazlena šala 1FOTO: Ana Cosic

Žene ne smeju da ćute o seksualnom zlostavljanju na radnom mestu, poruka je tribine “Seksualno uznemiravanje u radnom okruženju”, koja je večeras održana na Filozofskom fakultetu.

– Jutku je prijavilo sedam žena, a šest prijava je odbačeno. Njihovi dokazi su zastareli, jer je Zakon o seksualnom zlostavljanju tek 2017. priznao sms poruke sa seksualnim sadržajem kao uznemiravanje, rekla je Marija Lukić, koja je i sama bila žrtva.

Članice Autonomnog ženskog centra su, na osnovu istraživanja u regionu iz 2003. godine istakle da je oko 10 odsto  studenata i isto toliko profesora odgovorilo da postoji neki vid seksualnog uznemiravanja na fakultetima.

Seksualno nasilje se često ispoljava kao bezazlena šala, ima skriveno značenje i cilj mu je da vas zbuni da li ste dobro protumačili, kaže Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra.

Žrtve se boje sekundarne viktimizacije pa ne izlaze u javnost. U Marijinom slučaju osim nevladinih organizacija nije bilo pomoći drugih institucija, među kojima su najvažnije pravosudne.

Marija Lukić je pre dve godine prijavila Milutina Jeličića Jutku, predsednika opštine Brus koji ju je seksualno uznemiravao.

– Filozofski fakultet je drugi po redu koji je doneo Pravilnik o seksualnom uznemiravanju. Mane pravilnika su što je vreme za prijavu nasilja ograničeno, a ako se utvrdi da nije bilo seksualnog uznemiravanja student će snosiiti sankciju – rekla je organizatorka tribine Nada Sekulić.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari