Nastavljaju se protesti zbog skupog smrzavanja 1Foto: Miroslav Dragojević

U nekoliko gradova Srbije od danas će početi paralelni građanski protesti zbog „naduvanih“ računa za daljinsko grejanje i „protivzakonito“ poslovanje toplana na štetu građana.

To je saopšteno za naš list u niškom Udruženom pokretu slobodnih stanara (UPSS), koji je jedan od inicijatora protesta, zakazanih nakon što su Nišlijama stigli decembarski računi za grejanje, koji su i do 110 odsto viši od novembarskih, a i do dva i po puta viši od onih u Beogradu.

Predsednik Centra za zaštitu potrošača Forum Jovan Jovanović kaže da je decembarski račun jednog Beograđanina za stan od 84 kvadrata iznosio 9.327 dinara, dok je Nišlija za daljinsko grejanje stana od 79 kvadrata istog meseca morao da izdvoji čak 23.528 dinara.

U UPSS-u kažu da različita udruženja građana u tim gradovima ovih dana podnose i prekršajne prijave protiv toplana zbog toga što do 29. decembra prošle godine nisu zaključile pojedinačne ugovore sa korisnicima, na šta su bile obavezne po Zakonu o energetici. Istovremeno, građani „zatrpavaju“ toplane i nadležne lokalne organe vlasti tipskim „obaveštenjima“ u kojima navode da smatraju da „nemaju nikakve ugovorne obaveze prema toplanama“ i da će nastavak isporuke toplotne energije smatrati „jednostranom, ugovorno neobavezujućom i dobrovoljnom uslugom“. Sve akcije organizuju osim UPSS-a i Lokalni front Kraljevo, Centar za zaštitu potrošača „Begej“ iz Zrenjanina i Kragujevački kućni savet.

U UPSS-u preciziraju da su građani Niša za grejanje stana prosečne veličine, od nešto više od 50 kvadratnih metara, u novembru plaćali oko 5.500 dinara, a u decembru od 10.000 do 11.000 dinara. Za stan od osamdesetak kvadratnih metara varijabilni deo računa, koji se inače sastoji i od fiksnog dela, u oktobru je iznosio 3.500 dinara, u novembru 6.500 dinara, a u decembru čak 12.000 dinara.

SMRZAVANJE NA BEGEJU

Protesti Zrenjaninaca zbog visokih računa za grejanje neće prestati, poručuju iz Centra za zaštitu potrošača „Begej“ koji je tokom decembra prošle godine organizovao dva protesta na gradskom trgu, a sada delovanje nastavlja javnim tribinama. Nezadovoljstvo Zrenjaninaca visokim računima za daljinsko grejanje traje pune tri godine, od uvođenja novog načina obračuna i ugradnje delitelja toplote. Prema rečima Dušana Kokota, iz Centra za zaštitu potrošača „Begej“, u Zrenjaninu ima svakakvih primera i nijedan nije dobar. Njih dodatno brine, napominje on, i to što je najavljeno privatno-javno partnerstvo u toplani.

Zrenjaninci peticije i pismene primedbe redovno šalju skupštini grada i gradskoj toplani, a u proteklih nedelju dana održana su dva javna razgovora u naseljima Bagljaš i 4. Jul.

MAJDANPEČKI SIBIR

Do ove grejne sezone i korisnici daljinskog grejanja u Majdanpeku isporučenu toplotnu energiju plaćali su po kvadratu, a sada po utrošku. Opštinska odluka iz oktobra prošle godine koja se odnosi na metodologiju za način obračuna, između ostalog, predviđa da i oni koji su se isključili sa sistema daljinskog grejanja plaćaju 20 odsto od ukupne potrošnje u zgradi. Na gradsku toplanu u Majdanpeku priključeno je oko 70 odsto stanova i oko 2.400 korisnika. Nezadovoljni, kako sami kažu enormno visokim računima za decembar i slabim kvalitetom grejanja stotinak Majdanpečana okupilo se prošlog utorka pred zgradom opštine, a potom i pred toplanom.

– U decembru mi je stigao račun 4.900, a u januaru 7.500 dinara. Nije mi jasno kako je moguće da se toliko uveća za samo mesec dana. A kvarovi su česti, grejanje nije bilo dovoljno dobro kada je temperatura bila u najvećem minusu – objašnjava penzionerka Slavica Branković.

Odgovorni u Toplani kažu da su decembarski računi uvećani za oko 20 procenata, kao i da će i januarski biti veliki pošto je zbog niskih temperatura toplana desetak dana grejala 24 sata. Smatraju da je revolta bilo i zbog odluke da oni koji su se isključili sa sistema, plaćaju 20 odsto.

U Negotinu, koji je jedan od prvih gradova u Srbiji u kome se primenjuje novi sistem naplate prema merenju potrošnje, JKP „Badnjevo“ pruža usluge grejanja za oko 1.700 korisnika. Tokom januarskih ledenih dana usluga grejanja bila je zadovoljavajuća, a kvarovi koji su otklanjani „u hodu“ izazivali su manje probleme. Međutim, tek oko 15 odsto korisnika je zaključno sa 31. martom 2015. potpisalo ugovor iako je ovo preduzeće blagovremeno na adrese svih korisnika, krajem januara 2015. godine mesec dana po donošenju Zakona o energetici, prosledilo ugovore.

– Za pomenuti period, sa datumom koji smo dali za zaključenje, ugovore je potpisalo i vratilo komunalnom preduzeću 250 naših korisnika, od 1.700 koliko ih imamo, što je svakako broj kojim ne možemo da budemo zadovoljni. O tome je obavešten naš osnivač, SO Negotin. S obzirom na to da je vreme prolazilo, a da broj zaključenih ugovora nije bitnije promenjen, ostao je na okvirnih 15 odsto – izjavio je za Eastside direktor JKP „Badnjevo“ Golub Rajić, smatrajući da nema razloga da se ugovori o isporuci toplotne energije ne potpišu.

OBRAČUNSKA PRETNJA U UŽICU

JKP Gradska toplana Užice nema većih problema u snabdevanju daljinskim grejanjem. Tu uslugu koristi više od 6.000 korisnika, među kojima je najveći broj domaćinstava. Njih 27 odsto plaća grejanje po utrošku energije, a ostali po utrošku energenata po kvadratnom metru. Grejanje za domaćinstava, ukoliko plaćaju tu uslugu svih dvanaest meseci u godini košta 81,63 dinara po kvadratu, a ukoliko se ona plaća šest meseci – iznos je 163,26 dinara. Za domaćinstva koja plaćaju po utrošku toplotne energije, varijabilni deo iznosi 5,08 dinara po kilovat-satu, a fiksni 24,90 dinara po kvadratnom metru ili 167,53 dinara po kilovat-satu. U te cene nije uračunat PDV.

Zoran Šibalić, direktor tog preduzeća, kaže za Danas da je bilo onih koji su imali primedbe na velike iznose decembarskih račun i to u zgradama u kojima se ta usluga plaća po utrošku toplotne energije.

– Takav sistem plaćanja uveden je u 23 zgrade, a na velike iznose žalili su se pojedini stanari u samo tri zgrade, koje su izgrađene pre 35 i više godina u kojima je loša stolarija i izolacija. Prethodne dve grejne sezone nije bilo takvih primedbi, jer su zime bile blaže – rekao je Šibalić. On kaže da oni prate potrošnju u starijim zgradama i da će po završetku grejne sezone, dopisima opomenuti skupštine stanara da preduzmu mere za poboljšanje energetske efikasnosti. „Ukoliko to ne urade, kada se bude prešlo na plaćanje po utrošku energije, stanari će plaćati izuzetno visoke iznose“, poručuje Šibalić.

Desetak gradova u mreži protesta

Za sada je izvesno da će protesti zbog prevelikih i nerealnih računa za grejanje, koji predstavljaju svojevrsnu pljačku, kao i nezakonitog rada toplana, biti istovremeno organizovani u Nišu i Zrenjaninu, od 30. januara do 3. februara. Najavljeno je da će ih biti i u Kraljevu i Kragujevcu, kao i u još desetak gradova u Srbiji, Bečeju, Kikindi, Subotici, Beogradu, Vlasotincu. U Majdanpeku i Zrenjaninu protesti su već organizovani. Cilj je da ih proširimo i na ostale gradove, jer svi imamo iste probleme ne samo sa računima za grejanje već i sa ostalim komunalnim računima i radom javnih preduzeća na štetu građana – kaže Saša Kostić, predsednik niškog UPSS-a.

Nula potrošnje, a cena – 21.500 dinara

Najbizarniji je slučaj sa računom od nula potrošnje i cenom od 21.500 dinara, koji je opravdavan zajedničkom potrošnjom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari