Nastavljeni protesti bivših radnika Zastave kamiona 1Sa ranijih protesta ljudi zaduženih u švajcarcima Foto: N1 (arhiva)

Bivši radnici „Zastave kamioni“ nastavili su danas protest ispred stare Zastavine upravne zgrade, odakle su nadležnima u Vladi Srbije poručili da ne odustaju od svojih zahteva.

Zahtevaju da im se isplate zaostale zarade, uplate doprinosi i poveže radni staž od 2010. do kraja 2015, odnosno početka 2016, kad su i poslednji proizvodni radnici „Kamiona“ napustili svoja radna mesta.

„Kamiondžije“ su ponovo pozvale Vladu Srbije da poštuje protokol koji je još 2008, uoči dolaska Fijata u Kragujevac, potpisala sa reprezentativnim sindikatima Grupe Zastava, a 2015. verifikovala i aneks tog dokumenta kojim je država garantovala da će Zastavinim radnicima biti isplaćene sve zarade, uplaćeni doprinosi i povezan radni staž, a što oni već pet godina ne mogu da ostvare ni uz pravosnažne sudske presude.

– Nas ne zanima ko je na vlasti. Sve vlade od 2008. naovamo obavezivale su se na poštovanje protokola, pa je država dužna da izmiri zaostale obaveze, odnosno isplati zarade, uplati doprinose i poveće staž za čak 4.650 radnika šest preduzeća Grupe Zastave vozila – rekao je juče jedan od organizatora protesta nekadašnjih „kamiondžija“ Nenad Matić, napominjući da su obaveze Vlade prema prekobrojnim Zastavinim radnicima izmirivane do 2010, ali da vakuum nastaje od te godine pa do 2015, te da u tom periodu gotovo nijedan Zastavin radnik nije primio punu platu niti mu je povezan radni staž.

Iste ili slične probleme imaju, kako je danas kazao Aleksandar Petrović, predsednik Udruženja „Opcija 5“ (okuplja prekobrojne radnike iz svih delova Srbije) i bivši radnici Prve petoletke iz Trstenika, Goše iz Smederevske Palanke, Srpske fabrike stakla iz Paraćina i mnogih drugih fabrika širom Srbije.

Organizacioni odbor protesta kragujevačkih radnika danas je od nadležnih u ministarstvima privrede i finansija zatražio da organizuju sastanak sa predstavnicima zaposlenih u svim preduzećima Grupe Zastava vozila. Iako su joj se obratili još pre tri nedelje, premijerka Ana Brnabić još uvek se nije oglasila povodom zahteva kragujevačkih „kamiondžija“, niti je reagovala na upozorenje da se imovina „Zastave kamioni „, fabrike koja je u saradnji sa italijanskim IVEKO-om, do početka 90-ih proizvodila i do 10.000 lakih i srednjih teretnih vozila godišnje, u poslednje vreme „bahato razvlači“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari