Ne pitanje muških i ženskih, već ljudskih prava 1Foto: ANDREW GOMBERT

„Da li ste se nekada zamislili nad sintagmom ‘borba za rodnu ravnopravnost’?

Ko se tu zaista bori i za šta se bori? Da li je to nužno borba žena protiv muškaraca, koje ‘oružje’ koriste, gde se ta borba odvija i konačno da li se ta borba ikada može završiti, odnosno šta dobija pobednik, a koliko gubi gubitnik“, pita se doktorantkinja Fakulteta političkih nauka i aktivistkinja za prava žena Tina Aničić u svom autorskom tekstu posvećenom jednoj kampanji za rodnu ravnopravnost.

Ta kampanja pokrenuta je u NJujorku 2014. godine pod nazivom „HeForShe“ (On za nju), a inicijator je bila Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena – UN Women. „Promenjen je fokus čitave priče u želji da žene više ne gledaju muškarce kroz nišan, u borbi za svoja prava, već da ohrabri muškarce da se i oni uključe u kreiranje rodno ravnopravnog sveta“, navodi Tina Aničić. Za samo tri dana, čak sto hiljada muškaraca podržalo je kampanju, a u prvoj nedelji, najmanje jedan muškarac u svakoj državi na svetu učinio je isto, uključujući predsednike država, lidere globalnih korporacija, uticajne ličnosti iz političkog, kulturnog i javnog života, među kojima su: britanska glumica Ema Votson – kao zaštitno lice pokreta, bivši američki predsednik Barak Obama, britanski princ Hari, glumci Met Dejmon, Daglas But, predsednici država Finske, Rumunije, Islanda, Urugvaja, Gane, premijeri Kanade, Japana, Švedske i mnogi drugi.

Simbolično, na Međunarodni dan žena, Srbija će se zvanično priključiti pokretu „HeForShe“. Svetska prvakinja u tekvondou Milica Mandić, operska pevačica Nataša Tasić Knežević, street art umetnica Aleksandra Đorđević – TKV, pesnikinja Ana Marija Grbić, ambasador Finske u Beogradu Perti Ikonen, glumci Milan Marić i Luka Raco, pevač Vukašin Marković, preneće svoje poruke i podeliti iskustva kako oni u svom okruženju doprinose stvaranju rodne ravnopravnosti na konferenciji koja će se održati u Beogradu, u zgradi Jugoslovenske kinoteke, u organizaciji UN Women Srbija.

„Pitanje rodne ravnopravnosti nije pitanje muških i ženskih prava, to je pitanje ljudskih prava. Pitanje rodne ravnopravnosti ne tiče se samo podjednakog broja žena i muškaraca u vašem poslovnom okruženju, to je i pitanje nasilja u porodici, seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja, prava na jednaku zaradu za isti rad, prava na jednaku zastupljenost na rukovodećim pozicijama, prava na odsustvo sa posla zbog trudnoće i roditeljstva, prava na jednaku dostupnost poslovima i jednakost prilikom zapošljavanja. Pitanje rodne ravnopravnosti je i pitanje jednakih mogućnosti za žene i muškarce u svim oblastima društvenog života“, ističe Tina Aničić i zaključuje: „Da li ćemo svi zajedno uspeti da stvorimo svet u kojem su žene i muškarci jednaki u pravima i to za vreme naše generacije, ostaje da se vidi. Sama promena fokusa od borbe za rodnu ravnopravnost kao ratničke retorike, do poziva muškarcima na solidarnost da kroz udruženo delanje sa ženama stvore svet po zajedničkoj meri čini se za početak sasvim dovoljna. Ne jedni protiv drugih, već jedni za druge! Ne borba, već solidarnost!“

Dve milijarde razgovora na društvenim mrežama

Pokret je posebno zaživeo u okviru virtuelnih zajednica i do sada je bio predmet više od 2 milijarde razgovora na društvenim mrežama. Istovremeno, 1,3 milijarde ljudi pružilo je, do sada, podršku pokretu, putem zvanične internet prezentacije (http://www.heforshe.org/en).

Građani Srbije pozvani su da na društvenim mrežama postave svoje fotografije sa tekstom: Priključi se i ti! http://www.heforshe.org/en/commit #JaSamHeForShe, posete internet prezentaciju pokreta i na taj način pruže podršku i pomognu da i Srbija postane vidljiva na svetskoj mapi, kao država čiji su građani prepoznali neophodnost rešavanja pitanja u vezi sa rodnom ravnopravnošću.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari