Nehigijena dvorišta kao izvor bolesti 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o integrisanju žena u javni život i njihovoj mogućnosti da otvaraju apoteke, dok je list Pravda pisao o izvoru bolesti koji je izazvan nečistoćom zgrada i dvorišta u Beogradu.

List Vreme prenosi da sve više žena dobija učešće u javnom životu. Među njima je i Savka Kaljević, prva žena koja je vlasnica apoteke.

Savka je studirala apotekarstvo u Švajcarskoj i bila je jedina žena iz Srbije. Njene studije je prekinuo rat, te je svoje školovanje nastavila u Zagrebu nakon rata, dok je za vreme rata radila u Vojnoj bolnici.

Nehigijena dvorišta kao izvor bolesti 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Do 10. februara 1910. godine ženama nije bilo dozvoljeno da se bave farmacijom. Te godine je Savka dobila odobrenje od tadašnjeg ministra socijalne politike i narodnog zdravlja, Ljube Jovanovića, kojim je „dozvoljeno i ženskinju da može izučavati apotekarstvo i stupiti kao pripravnica u javnu građansku apoteku.“

Za nju je važna i 1933. godina jer je te godine uspela da otvori svoju apoteku. To je bila pedeset prva apoteka u Beogradu, ali je prva koja je u vlasništvu žene.

Budući da je veoma teško završiti farmaciju i otvoriti svoju apoteku, u Beogradu su to uspele samo dve žene, Savka i Mara Mutavdžić.

U unutrašnjosti je bila drugačija stvar, tu je ženi ipak lakše da opstane.

Apoteka gospođe Mutavdžić nosila je titulu dvorske apoteke.

Isprativši rad ove dve apotekarke, sve više žena izrazilo je želju da studira farmaciju, te je Beograd do kraja 1940. godine imao čak 92 apotekarke.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Nečistoća nije tolika na ulicama kolika je u zgradama i dvorištima širom Beograda, prenosi list Pravda.

Izvor i leglo zaraze nisu samo divlje izgrađena naselja po Beogradu, već i pojedine zgrade i dvorišta.

Za ovakvo stanje u Beogradu kriv je opštinski sanitet kojem je osnovna dužnost briga o higijeni čitavog grada.

Nehigijena dvorišta kao izvor bolesti 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

U Dalmatinskoj ulici pojedine zgrade zbog izuzetno loše higijene kod prolaznika izazivaju zaprepašćenje i strah od potencijalnog širenja zaraznih bolesti.

Nedostatak kanalizacione mreže ili nemarnost stanara neretko ljude tera da pređu na drugu stranu ulice zbog prljavštine i nečistoće.

Pitanju higijenje u Beogradu se ne poklanja dovoljno pažnje. Postoje izvesne pijačne kontrole kao i kontrole čistoće po radnjama, ali se to ne može uporediti sa higijenom stambenog prostora koji može biti izvor zaraze.

Sprovodi se nadzor nad nehigijenskim zgradama, međutim jedino rešenje je rušenje koje nije ni lak ni kratak posao.

Kontrola higijene je moguća samo ako se sprovodi nad celim gradom, nad svakom kućom i nad svakim dvorištem.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari