Nemački postaje jedini obavezni strani jezik 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan, pre 80 godina, list Pravda objavio je odluku ministra prosvete da u učiteljskim i građanskim školama nemački postane jedini obavezni strani jezik. List Vreme je istog dana pisao o knjizi „Sport SSSR“, autora Dušana Kasapinovića i Bore Kesića.

List Pravda izvestio je o reformama u obrazovanju koje se tiču nastave stranih jezika. O odlukama ministra prosvete tada je na konferenciji za novinare govorio njegov pomoćnik Boško Bogdanović.

Nemački postaje jedini obavezni strani jezik 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Umesto dosadašnjeg učenja francuskog jezika od prvog razreda, kako je rečeno, u gimnazijama i ostalim srednjim školama uveden je nemački jezik. Osim toga, u učiteljskim i građanskim školama nemački jezik novu školsku godinu dočekuje kao obavezan i jedini strani jezik.

Iz Ministarstva prosvete naglasili su da izmene ne predstavljaju novinu, već da je reč o povratku na predratno stanje kada se nemački učio i najvećem broju srednjih škola.

U tekstu Pravde navodi se i da preokret u učenju stranih jezika odgovara kulturnim i privrednim prilikama između Jugoslavije i Nemačke, kao i ostvarenim vezama u ovim oblastima.

U prilog tome išla je i činjenica da su i 25 godina pre ove reforme, mnogi studenti odlazili u Nemačku kako bi završili svoje studije.

Pored nemačkog, u srednje škole tada je stigao i italijanski jezik. Kako ne bi došlo do preopterećenja u nastavi, a i zbog nedovoljnog broja nastavnika, on je uveden u samo 11 gimnazija.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme je tog 12. jula najavio izlazak knjige „Sport SSSR“, koju su priredili sportski novinari Dušan Kasapinović i Bora Kesić.

Nemački postaje jedini obavezni strani jezik 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Reč je o knjizi koja je svetlost dana ugledala samo četiri dana nakon po objavljivanju ovog broja, a koja je donela mnoštvo informacija o sportu u Sovjetskoj Rusiji.

„Sport SSSR“ na 40 stranica skupio je interesantne reportaže, fotografije i intervjue koji su sa sovjetskim fubalerima urađeni tokom njihovog boravka u Sofiji.

Knjiga je odštampana u velikom formatu, sa mnotažom preko obe naslovne strane, a tekstovi su ilustrovani sa preko 30 originalnih slika, pisalo je Vreme.

Čitaocima lista ponuđena je i mogućnost slanja porudžbina na adresu Dečanska 31, Beograd.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari