Nesnosni mirisi iz kafilerije u Zrenjaninu 1Foto MP - Protest protiv kafilerije Zrenjanin (Arhiva)

Kafilerija u Zrenjaninu postala je proteklih godina ekološki problem u tom gradu, zbog neprijatnih mirisa koji se šire iz tog postrojenja kada ono, izjavio je FoNetu ekološki aktivista Gojkan Stojinović.

On je u serijalu razgovora Vidokrug, posvećenih ekologiji, podsetio da kafilerija u Zrenjaninu postoji još od kraja 80-ih godina prošlog veka, kada je bila deo industrijskog kombinata BEK.

Kombinat je propao tokom 90-ih godina, kada je i kafilerija prestala da radi. Njen rad je obnovljen oko 2010. godine, kada je, prema rečima Stojinovića, privatizovala industrija mesa Matijević za svoje potrebe.

Kako je napomenuo, povremeno je bilo problema sa radom kafilerije, koji su posebno izraženi u protekle četiri godine.

Tada je vlasnik kafilerije odlučio da proširi njene kapacitete, bez odgovarajućih mera zaštite životne i time direktno ugrozio stanovnike Zrenjanina, ukazao je Stojinović.

Zbog nesnosnih mirisa koji su dolazili iz kafilerije, kako je ilustrovao, deca nisu mogla da se igraju napolju, a pojedini građani su imali i glavobolje.

To je nagnalo građane da se okupe u udruženju “Stop kafileriji” i početkom jula organizuju protestnu vožnju, jer klasičan protestni skup nisu mogli da organizuju zbog epidemioloških ograničenja, objasnio je Stojinović.

Prema njegovim rečima, ta akcija je nastavljena sledećih osam nedelja, da bi se najzad pojavila lokalna inspekcija za zaštitu životne sredine, koja je donela rešenje o privremenoj obustavi rada kafilerije ”Prekon”.

On je ukazao da je lokalna samouprava dobila više od 800 prijava građana zbog neprijatnog mirisa koji se širio iz kafilerije “Prekon”. Na to je lokalna samouprava reagovala tako što je inspekcija privremeno zatvorila kafileriju, i to pre otprilike tri nedelje, precizirao je Stojinović.

Udruženje građana “Stop kafileriji”, kako je naglasio, poslalo je prijave i republičkim inspekcijama, veterinarskoj i zaštiti životne sredine, tražeći i kontrolu ispuštanja otpadnih voda u lokalni kanal, koji ih bez prečišćavanja nosi u reku Begej.

Inspekcije su izašle na teren, ali u trenutku kada je lokalna inspekcija već obustavila rad kafilerije, pa tako nisu mogli ni da utvrde činjenično stanje, napomenuo je Stojinović.

On je posebno istakao da je njihovo udruženje predalo gradskim vlastima peticiju koju je potpisalo 12.000 građana Zrenjanina, što je 10 odsto biračkog tela grada, da bi na neformalnom sastanku sa gradskim vlastima dobili uveravanja da će taj problem na neki način biti rešen.

S obzirom na ranija iskustva, Stojinović kaže da nemaju poverenja da će neko rešenje biti nađeno i najavljuje da će protesti biti nastavljeni, ukoliko kafilerija ponovo počne da radi.

Upućen je i zahtev vlasniku kafilerije da uradi studiju uticaja na životnu sredinu, što je trebalo da uradi još 2014. godine. Ta studija bi, prema objašnjenju Stojinovića, definisala šta bi trebalo da se uradi da bi se otklonili negativni uticaji kafilerije na životnu sredinu.

On je posebno naglasio da građani nisu za potpuno zatvaranje kafilerije, jer je to važan objekat za preradu životinjskog otpada u Srbiji.

Traže, međutim, da se urade odgovarajuća tehnološka unapređenja da bi se otklonio negativan uticaj kafilerije po životnu sredinu i građane Zrenjanina, koje muče i drugi ekološki problemi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari