Teatar Joakim Vujić u Kragujevcu od 15. februara, kada obeležava 172. rođendan, najverovatnije će promeniti naziv u Knjaževsko-srpski teatar, kako se zvao u vreme osnivanja, na Sretenje 1835. godine. Direktor kragujevačkog pozorišta Dragan Jakovljević objašnjava da je inicijativu za preimenovanje tog pozorišta pokrenuo Upravni odbor Teatra Joakim Vujić, te da će konačnu odluku o tome doneti odbornici gradske Skupštine 13.

Teatar Joakim Vujić u Kragujevcu od 15. februara, kada obeležava 172. rođendan, najverovatnije će promeniti naziv u Knjaževsko-srpski teatar, kako se zvao u vreme osnivanja, na Sretenje 1835. godine. Direktor kragujevačkog pozorišta Dragan Jakovljević objašnjava da je inicijativu za preimenovanje tog pozorišta pokrenuo Upravni odbor Teatra Joakim Vujić, te da će konačnu odluku o tome doneti odbornici gradske Skupštine 13. februara. – Naziv Knjaževsko-srpski teatar kazuje koliko je kragujevački teatar, kao najstarije srpsko pozorište, duboko utemeljen u srpskoj kulturi. Istovremeno, taj naziv na izvestan način verifikuje naša nastojanja da je kragujevačko pozorište od nacionalnog značaja i da takav status treba i zvanično da dobije – smatra Jakovljević.

Gradu i svetu

– Kada gradu i svetu na eksplicitan način objavi da se Knjaževsko-srpski teatar nalazi u Kragujevcu, lokalna samouprava pravi napredak u decenijskim nastojanjima da ova institucija kulture od nacionalnog značaja konačno dobije i nacionalni status – kaže Milenić.

Iako ideja o promeni naziva kragujevačkog Teatra Joakim Vujić nije nova, njeno ponovno aktuelizovanje ipak je podelilo šumadijsku kulturnu javnost. Na jednoj strani su oni koji, poput Dragana Jakovljevića, smatraju da se vraćanjem izvornog imena najstarijem srpskom teatru „uspostavlja kontinuitet sa sopstvenom tradicijom i vlastitim kulturnim identitetom“, dok, nasuprot ovome, nije zanemarljiv broj ni onih koji tvrde da su i u sadašnjem nazivu teatar Joakim Vujić sadržani i tradicija i istorijski značaj pozorišta u Kragujevcu, ali i ime utemeljivača pozorišnog života u Srbiji.

Sadašnji naziv sadrži sve

– U nazivu Teatar Joakim Vujić sadržani su i tradicija i istorijski značaj kragujevačkog pozorišta, kao i ime ličnosti za koje je vezano, odnosno sve ono što je potrebno za eventualno dobijanje statusa teatra od nacionalnog značaja. Otuda ideju o njegovom preimenovanju treba ostaviti po strani – poručuje Radić.

Među onima koji su za promenu naziva kragujevačkog pozorišta je i zamenik gradonačelnika Kragujevca Saša Milenić koji je na toj funkciji zadužen i za oblast kulture.
– Osnivanjem Knjaževsko-srbskog teatra (15. februara 1835 – prim. Z.R.) mlada srpska država definisala je nacionalni interes u kulturi. Time je kao uslov sopstvene emancipacije odredila i državni interes u povezivanju Srbije s kulturnim nasleđem civilizacije zapada i težnjama evropskih država. Nalazeći se ponovo u sličnoj poziciji, savremena Srbija je u prilici da evropsku pripadnost potvrđuje i nadograđuje uspostavljanjem kontinuiteta sa sopstvenom tradicijom i vlastitim kulturnim identitetom – kaže Milenić.
– Vraćanjem izvornog imena najstarijem srpskom pozorištu ispravljaju se nemar i nepravda oholosti 20. veka, razdoblja za čije je zablude teško odrediti da li su bliže uverenju da s njim sve počinje, ili uverenju da se s njim sve završava. Istovremeno, tim činom se potvrđuje moć kulture da legitimizuje državotvorne vrednosti, ali i njena potreba da u tržišnoj mehanici savremenog društva bude pomognuta upravo od države, baš da bi odolela komercijalnoj stihiji u najvišem javnom interesu – ističe Milenić.
Etnolog Borivoje Radić, međutim, smatra da preimenovanje nije najsrećnije rešenje. Ovo stoga što je sadašnji naziv kragujevačkog teatra, prema njegovom mišljenju, već prihvaćen pod imenom Joakima Vujića, ličnosti koja je utemeljila pozorišni život u Srbiji i to upravo u Kragujevcu. – To što je najstarije srpsko pozorište osnovano u ondašnjoj Kneževini Srbiji i što je to tada bio Knjaževsko-srpski teatar ne znači da mu se sada mora vraćati to ime – kaže Radić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari