(Ne)zakonito prebrojavanje sindikalaca 1foto:FoNet Dragan Antonic / FoNet

Predsednici tri reprezentativna sindikata obrazovanja tvrde da je Ministarstvo prosvete prekršilo zakon i prava radnika koji su sindikalno organizovani, jer je direktorima škola pre nekoliko dana poslalo zahtev u kojem im nalaže da dostave spiskove svih članova sindikata sa matičnim brojevima.

Uz obrazloženje da su ti podaci potrebni radi unosa u jedinstven informacioni sistem „Dositej“.

Iz Ministarstva prosvete demantuju sindikalce, navodeći da nisu tražili pojedinačne podatke o članovima sindikata već zbirne na nivou škola o tome ko je reprezentativni predstavnik, napominjući da se ovi podaci dostavljaju godinama unazad.

Predsednici Sindikata obrazovanja Srbije, Sindikata radnika u prosveti Srbije i GSPRS „Nezavisnost“ zatražili su od Ministarstva da odustane od pomenute namere, za koju veruju da je gruba omaška. Sindikati se pozivaju na članove Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i ukazuju da Ministarstvo nije nadležno da prebrojava članove sindikata po školama, te da u informacionom sistemu treba da se prikupljaju podaci o školama, broju učenika, tehnološkim viškovima… a ne informacije o sindikalnom angažmanu zaposlenih u prosveti.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže za Danas da mu se sindikati nisu obraćali, te da ovakva akcija Ministarstva prosvete nema zakonskog osnova i da je u direktnoj suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. On objašnjava da je članom 16 tog zakona propisano da sindikalno članstvo spada u naročito osetljive podatke, koji se mogu obrađivati na osnovu slobodno datog pristanka lica, osim kada zakonom nije dozvoljena obrada ni uz pristanak. U tom članu piše i da se neki podaci mogu obrađivati bez pristanka lica, samo ako je to zakonom propisano, ali je ovde reč o podacima koji se odnose na pripadnost političkoj stranci, zdravstveno stanje i primanje socijalne pomoći, dok se sindikalno članstvo ne pominje.

Zakon propisuje i da se pristanak za obradu naročito osetljivih podataka daje u pismenom obliku, koji sadrži oznaku podatka koji se obrađuje, svrhu obrade i način njegovog korišćenja.

Na pitanje da li će se obratiti povereniku, Miodrag Sokić iz Sindikata radnika u prosveti Srbije, kaže da sindikati „ne žele da vode rat sa Ministarstvom prosvete“, da je dopis koji su im uputili „prvi korak“, te da sada očekuju da Ministarstvo povuče sporni zahtev.

– Ministarstvo prosvete je tražilo da se u „Dositej“ unese samo informacija o tome ko je reprezentativni predstavnik sindikata jer u račun za budžet ustanove ulazi i funkcijski dodatak za predstavnike reprezentativnih sindikata po formuli osnovni koeficijent (na osnovu stručne spreme) ove osobe puta puta procenat (12 odsto ili neki drugi u odnosu na zastupljenost tog sindikata). Da bi se izračunao ovaj drugi procenat treba da se zna koliki broj učlanjenih ima reprezentativni sindikat i zato smo tražili da se unese broj članova sindikata po ustanovi, a ne i ko su te osobe. Dakle, u pitanju su zbirni podaci na nivou škole i ko je reprezentativni predstavnik, a koji se skupljaju godinama unazad i dostavljaju Ministarstvu – rečeno je Danasu u Ministarstvu prosvete.

Samo podaci o predsedniku

Sindikati, s druge strane, ukazuju da je direktor ustanove dužan da dostavi Ministarstvu samo ime i prezime predsednika sindikalne organizacije, kojoj reprezentativnoj centrali pripada ta organizacija i procenat njegove uvećane mesečne plate, po osnovu funkcije koju obavlja. To je, dodaju, utvrđeno rešenjem direktora shodno odredbama Zakona o radu i posebnog kolektivnog ugovora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari