Niš: Sve više zdravstvenih radnika zagovara neizostavnu imunizaciju pripadnika struke 1Foto: BETAPHOTO/ SAŠA ĐORĐEVIĆ

Sve veći broj zdravstvenih radnika u Nišu kroz medije, javne istupe i na društvenim mrežama zagovara obaveznu vakcinaciju pripadnika svoje struke protiv kovida 19.

Njihov stav, međutim, ne prati u dovoljnoj meri odziv njihovih kolega ni na dobrovoljnu imunizaciju protiv ove zarazne bolesti koja traje mesecima.

Radmilo Janković, zamenik direktora Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu i anesteziolog, saopštio je da su direktori bolnica prošle sedmice na sastanku podržali inicijativu ministra zdravlja Zlatibora Lončara o obaveznoj vakcinaciji zdravstvenih radnika. On je kazao da je tada ocenjeno i da je za uvođenje ovakve obaveznosti neophodna izmena zakona.

– Vakcinacija u zdravstvenim ustanovama mora biti apsolutno obavezna… a medicinski radnici koji to odbiju treba da budu ili na minimalcu tokom pandemije ili da pređu da rade u crvene zone… Situacija je previše ozbiljna i tragična. Pa, 70 odsto srpskih anesteziologa je u kovid bolnicama i intenzivnim negama. Zaboravili su na svoj osnovni posao, rekao je Janković za TV K1.

Milorad Jerkan, direktor niškog Doma zdravlja, zalaže se takođe za obaveznu imunizaciju zdravstvenih radnika, pogotovu onih koji rade u crvenim zonama, na vakcinaciji, preventivnim pregledima, u kućnoj nezi ili su specijalisti za očne ili ORL bolesti u primarnom i sekundarnom zdravstvu. On kaže da zasad ne insistiraju na vakcinaciji svojih kolega, pošto je ona po aktuelnom zakonodavstvu dobrovoljna.

– Dogovorili smo se da krenemo u kampanju za vakcinisanje zaposlenih, koja bi podrazumevala njihovu dodatnu edukaciju i motivisanje. Sastanku su prisustvovali i predstavnici svih pet sindikata, čiji saglasnost, inače, uvek tražimo kada je reč o ovakvim i sličnim odlukama. Jer, mi sada nemamo pravo ne samo da naložimo vakcinaciju, nego ni da premestimo zaposlenog koji nije vakcinisan na drugo mesto. Ipak, onaj ko nije primio vakcinu, ne može da radi u crvenoj zoni, odnosno u kovid ambulantama, jer ja zaista ne mogu tamo da ih pošaljem – rekao je Jerkan za Danas.

Ni on ni Janković nisu zadovoljni dosadašnjim odzivom svojih kolega na vakcinaciju. Prema Jankovićevim rečima, vakcinu protiv korona infekcije do sada je primilo oko 2.000 radnika niškog UKC, uključujući i kovid bolnicu u Kruševcu, koja je u nadležnosti ovog centra. To je oko pedeset odsto zaposlenih, kazao je on za TV K1, ocenjujući da je taj procenat nedovoljan.

Jerkan je dodao da je u niškom Domu zdravlja, koji broji oko 900 zaposlenih, vakcinisano 76,5 odsto, što „nije dobar odziv“. Zadovoljan je odzivom lekara, među kojima i nema obolelih, pa i medicinskih sestara, među kojima ima zaraženih, ali ne u većem broju, i uglavnom među starijima. Najviše nevakcinisanih je među nemedicinskim osobljem sa najnižom stručnom spremom.

– Očekujem da za desetak dana bude 85 odsto vakcinisanih među zaposlenima u našoj ustanovi. To će već biti procenat kojim možemo da budemo zadovoljni, ali na njemu nećemo stati, rekao je on za naš list.

Kao vojnici bez šlema

„Obavezno vakcinisanje zdravstvenih radnika je potpuno u redu. Uostalom, obavezno se vakcinišemo i protiv hepatitisa B, pa primamo manju naknadu za zaražavanje na poslu ako to nismo uradili. Oni koji neće da se vakcinišu su kao vojnici koji neće da nose šlem. Ne možemo mi kao đaci naučne medicine da zastupamo stavove iz alternativne medicine koji nisu potvrđeni, ili stavove antivakserskog lobija, koji je u vrtlogu paranoje i u svemu vidi zaveru“, kaže za Danas Steva Stanišić, načelnik odeljenja intenzivne nege na niškoj Klinici za infektivne bolesti, infektolog i anesteziolog.

Avangarda u društvu

„Kao bivši poslanik i profesor Medicinskog fakulteta dižem obe ruke za obaveznu vakcinaciju zaposlenih u zdravstvenim ustanovama. Lekari su avangarda u društvu i na taj način bi trebalo da pošalju poruku građanima da je vakcinisanje neophodno. Oni i drugi zdravstveni radnici, takođe, ne smeju ugroziti pacijenta, bilo da su na prvoj liniji borbe protiv kovida, bilo da rade, recimo, sa onkološkim i drugim pacijentima koji su imunokompromitovani“, kaže za naš list Dušan Milisavljević, direktor ORL klinike UKC Niš.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari