Novi zahtevi za Savamalu stižu u tužilaštvo 1Foto: Miroslav Dragojević

Dragan Marić, čovek na čiji zahtev je javnost saznala ime postupajućeg tužioca u slučaju Savamala, u toku jučerašnjeg dana je Višem javnom tužilaštvu u Beogradu poslao još nekoliko sličnih zahteva.

– Marić je od Višeg tužilaštva zatražio broj naloga koje je postupajuća tužiteljka uputila radi prikupljanja dokaza, kao i datume tih naloga. Takođe, on je zatražio i potpunu biografiju postupajuće tužiteljke, uključujući i broj optužnih predloga koje je sud prihvatio, a koje je odbacio, kao i njenu statistiku osuđujućih i oslobađajućih presuda.

– Nije meni bio cilj da vršim pritisak na postupajuću tužiteljku, već na instituciju tužilaštva da nakon pet meseci tišine otkrije bar jednu kartu – kaže za Danas Dragan Marić.

Ime postupajuće tužiteljke otvorilo je diskusiju u javnosti o svrsishodnosti takve informacije i pritisku koji se vrši na samostalan rad tužilaštva. I dok predstavnici vlasti upiru prstom u Marića, medije i nevladine organizacije, optužujući ih da utiču na tužilaštvo, pravni eksperti sa kojima smo razgovarali ne vide ništa sporno u obelodanjivanju imena postupajuće tužiteljke. Marić smatra da su kritike potpuno neosnovane.

– Ime tužiteljke sam dobio od Višeg tužilaštva u Beogradu. Nisam ja nasilno upao u tužilaštvo i ukrao te podatke. Iz toga proističe da u samom tužilaštvu ne smatraju da se time utiče na njih – navodi Marić.

Govoreći o novim zahtevima koje je uputio tužilaštvu, Marić ističe da odgovori na pitanja koje je poslao ni na koji način neće ugroziti tok istrage.

Da ime postupajućeg tužioca nije pritisak na rad tužilaštva smatra i direktor Centra za pravosudna istraživanja, advokat Slobodan Beljanski.

– Objavljivanje tog imena ne predstavlja nikakav „dupli standard“ i pritisak na pravosuđe u prvom redu zbog toga što, u skladu sa praksom Evropskog suda, moramo razlikovati daleko strože tretirano pravo javnih lica u odnosu na šire pravo privatnih lica i medija da komentarišu aktuelni pravni slučaj – smatra Beljanski. Od dodaje da bi, naprotiv, sumnju u nedozvoljene pritiske upravo izazvala činjenica da se ime zaduženog javnog tužioca drži u tajnosti, „jer biste malo koga mogli uveriti da ono nije tajna za visoke predstavnike izvršne vlasti“.

Slično razmišlja i Zoran Ivošević, bivši sudija Vrhovnog suda i profesor prava na Univerzitetu Union.

– U tužilaštvima rade javni tužioci. Ne privatni i partijski. Iz tog razloga, legitimno je pravo javnosti da sazna ime tužioca koji postupa u određenom predmetu – kaže Ivošević. On smatra da osim imena tužioca, javnost ima pravo da zna i koje aktivnosti preduzima.

– Građani treba da znaju da li neki tužilac radi posao za koji od upravo te javnosti prima platu. To nije pritisak na pravosuđe – smatra Ivošević.

Objavljivanje imena postupajućeg tužioca u predmetu Savamala naišlo je na osudu državnih zvaničnika.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je pre dva dana izjavio da je objavljivanje imena tužioca u slučaju rušenja objekata u Savamali pokazatelj da u Srbiji postoje dupli standardi i dokaz da neki mogu da vrše pritisak na nezavisne državne organe. Sličnog razmišljanja bila je i predsednica Narodne skupštine Maja Gojković koja je objavljivanje informacije okarakterisala kao opasan pritisak javnosti na osobu koja vrši istragu.

Reagujući na njihove izjave Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je juče ocenio da su takvi komentari „nekorektni“ i „bez osnova u pravnom ili činjeničnom stanju“.

Tužilaštvo ispituje sopstveno saopštenje

Pored dodatnih zahteva za informacije, Dragan Marić je juče, pozivajući se na Zakon o zaštiti uzbunjivača, Višem tužilaštvu u Beogradu dostavio informaciju o spoljnom uzbunjivanju. Informacija koju je Marić podneo, odnosi se na saopštenje u kojem je Više tužilaštvo, prema njegovim navodima, obmanulo javnost time što su lažno tvrdili da su njemu i povereniku Šabiću dostavili tražene podatke dva dana pre nego što su to zaista i učinili. Zakon o zaštiti uzbunjivača nalaže Višem tužilaštvu da najkasnije 15 dana po prijemu ove informacije pokrene postupak za utvrđivanje odgovornih. „Na ovaj način, ubuduće će tužilaštvu biti mnogo teže da manipuliše zahtevima za dostavljanje informacija, kojima su, pretpostavljam, sada zatrpani“, navodi Marić za Danas svoje motive za ovaj korak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari