NUNS: Od početka godine više od milijardu i po za sufinansiranje medija, uglavnom propagande 1Foto: Logo NUNS-a

U Srbiji je u prvoj polovini godine objavljeno 138 konkursa za sufinansiranje projekata u javnom informisanju vrednih nešto više od 1,5 milijardu dinara, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Iz NUNS-a kažu da je pri tome nastavljena praksa pretežnog finansiranja političke promocije i propagande na štetu javnog interesa i objektivnog informisanja.

Udruženje je navelo da je Ministarstvo za kulturu i informisanje objavilo devet konkursa na kojima su raspodeljena 274 miliona dinara, da je pokrajinski Sekretarijat za kulturu i informisanje raspisao četiri konkursa u vrednosti od 61,2 miliona dinara a da su lokalne samouprave do 31. marta objavile 125 konkursa, od kojih je pet poništeno i ponovo raspisano, u iznosu nešto većem od 1,2 milijarde dinara.

„Svoje konkurse su zbog nepravilnosti poništile opštine Obrenovac, Dimitrovgrad, Koceljeva, Nova Varoš i Bujanovac, i ponovo objavile ispravne konkurse a među lokalnim samoupravama koje su do 30. juna objavile konkurse, najveći iznos za sufinansiranje medijskih sadržaja opredelio je grad Beograd – 90 miliona dinara, dok je za iste namene najmanje izdvojila opština Knić – 200.000 dinara“, stoji u saopštenju.

Navodi se da je među konkursima koji se realizovani u prvom tromesečju, najveći iznos za pojedinačni projekat odobren u Nišu – 14,4 miliona dinara a da je najmanji iznos od 50.000 dinara dodeljen na konkursima grada Valjeva i opštine Petrovac na Mlavi.

„U Srbiji je tokom prve polovine 2109. raspisano 15 konkursa više nego u prvom šestomesečju prošle godine. Uporedo s tim, ukupna sredstva opredeljena na svim konkursima u prvom polugodištu ove godine veća su za približno 380 miliona dinara nego u istom periodu 2018. godine“, naveo je NUNS.

Udruženje je upozorilo da je namena konkursa često nejasno definisana, da se nastavljaju problemi u načinu rada stručnih komisija što je kako se ocenjuje, posledica nejasnih kriterijuma za imenovanje članova komisija koje odlučuju o raspodeli sredstava kao i da je i dalje je nedovoljno transparentno odlučivanje o dodeli sredstava.

„Učestala je praksa da se visokim iznosima finansiraju redovni programi medija, da ne postoje adekvatni mehanizmi evaluacije odobrenih projekata kao i da nedostaju adekvatne sankcije za povredu zakonskih odredaba i zloupotrebe konkursnih procedura projektnog sufinansiranja“, stoji u saopštenju.

NUNS je naveo primer iz Bačke Palanke gde je trećina od ukupno 12 miliona dinara dodeljena lokalnoj radio-televiziji u vlasništvu Radojice Milosavljevića, kruševačkog biznismena koji je vlasnik osam regionalnih televizija, i koji je kako se navodi, neskriveno blizak vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci.

„U Nišu su ove godine više od četiri petine ukupno raspodeljenih 78,5 miliona dinara dobili mediji koji su vlasnički i uređivački bliski vlastima i SNS. Medijima porodice Radomirović pripalo je 29 miliona, medijima porodice Gašić 14,4 miliona, dok je Niška televizija, u zajedničkoj svojini te dve porodice dobila 14,4 miliona“, piše u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari