O čemu su se snimali srpski filmovi sredinom prošlog veka? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Sredinom prošlog veka filmskim aktuelnostima u Srbiji bavio se list Film.

Na naslovnoj strani majskog broja ovog lista našao se tekst filozofa Borisa Ziherla o tematici naših filmskih scenarija.

Kako Ziherl tvrdi, ove scenarije moguće je podeliti u tri grupe: oni koji govore o Narodnoosloboilačkoj borbi, drugu grupu čine scenariji koji govore o posleratnoj obnovi i socijalističkoj izgradnji, a treća grupa scenarija bavi se klasičnim delima naše nacionalne književnosti. O čemu su se snimali srpski filmovi sredinom prošlog veka? 2

Na narednim stranama ovog lista pisalo se i o završetku snimanja filma „Crven cvet“ koji govori o otporu slovenačkog i italijanskog stanovništva nemačkom okupatoru. Glavni junaci filma su radnici brodogradilišta koji pripremaju ustanak.

Italijanska glumica srpskog porekla Ita Rina govorila je za list Film o ostvarenjima u kojima je igrala, kao i o tome kako se za iste pripremala.

Osim ovogO čemu su se snimali srpski filmovi sredinom prošlog veka? 3 velikog intervjua, ovo izdanje obeležila je i priča o sinu slavnog slikara Ogista Renoara, Žanu Renoaru i njegovom begu od nacista, te novom životu u Americi.

„Problemi koji nagrizaju društveni život u Americi sve više nalaze put do filmskih platna velikih dvorana“, piše list Film, u tekstu koji govori o proboju tema u američki film koje su do tog trenutka bile zabranjene ili okarakterisane kao „crvene“.

Kako se u tekstu navodi, najveće poboljšanje vidi se po pitanju predstavljanja afroamerikanaca, koji su u većini filmova glumili poslugu i radnike, piše Film.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Izdanja listova Pravda i Vreme nisu bila dostupna za 29. maj 1939. godine.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari