Održan protestni marš povodom Međunarodnog dana žena (VIDEO) 1Foto: J. D.

Protestni marš povodom „8. marta – Međunarodnog dana žena“ održan je danas u Beogradu.

Marš, pod sloganom „Rad, a ne glad – hrana, a ne oružje“, krenuo je sa platoa ispred Filozofskog fakulteta, ulicama Vasinom, Kolarčevom, Terazijama, Kralja Milana, Kneza Miloša, Nemanjinom, preko Slavije i Kralja Milutina, pa sve do Centra za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Birčaninovoj.

Nije bilo incidenata, iako su se čula negodovanja pojedinih građana, koji su vikali “šta hoćete” i slično. Skup je obezbeđivala policija, a bilo je nekoliko stotina ljudi.

Marš je održan protiv muškog nasilja prema ženama, robovske eksploatacije radnica uz podsticaj i uz odobrenje države, svakodnevnih ponižavanja i diskriminacije žena, seksualnih ucena žena na radnom mestu, i u državnom i u privatnom sektoru, brutalne represije prema sindikalnim aktivistkinjama i svima koji se bore za socijalnu pravdu, ulaganja u naoružanje umesto ulaganja u mir, zdravstvo i obrazovanje i pljačkaške privatizacije javnih dobara, obrazovanja, zdravstva, fabrika i samih radnika i radnica…

Neki od transparenata su bili “Ženska ljutnja a ne ćutnja”, “Pravda za Mariju Lukić”, “Pravo a ne privilegija”… Vijorile su se i LGBT zastave, sa megafona se čulo žene, jednakost, solidarnost…

Staša Zajović iz Žena u crnom, rekla je za Danas povodom kačenja ljubičastih kecelja na spomenike da je to znak pripadnosti feminističkom štrajku žena u mnogim zemljama u kojima postoje uslovi za održavanje štrajkova.

“To je čin građanske odgovornosti i krik da se i da se ženski nevidljivi rad učini vidljivim. Stavili smo kecelju “podržavam ženski štrajk”, ovde na platou i Njegošu kao čin neposlušnosti prema onima koji se pridržavaju narodnih običaja, koji određuju žene da budu poslušne mužu, ocu, sinu… I ovim iskazujemo potpunu neposlušnost patrijarhatu, ističe Zajović za naš list.

Natalija Simović iz Inicijative “Nedavimo Beograd”, kaže za Danas da protestni marš želi da ukaže na nepoštovanje ženskih radnih prava.

“Naime, ženski rad u Srbiji je manje plaćen, češće su izložene seksualnom nasilju na poslu i ne priznaje im se kućni rad”, naglašava Simović.

Protestni marš su organizovali Centar za ženske studije, Društveni centar Oktobar, Inicijativa #Mame su zakon, Inicijativa žena Srbije, Levi samit Srbije, Mreža ŽuC-a, Ne davimo Beograd, Novinarke protiv nasilja nad ženama, Rekonstrukcija Ženski fond, Romska ženska mreža, Roza – Zrenjanin, Sekcija žena UGS Nezavisnost i Žene u crnom.

Incident pre šetnje

Kako je preneo N1, dvoje aktivista Udruženja „Da se zna“, koji su želeli da se priključe maršu, na putu od Terazija do Platoa su pratila dvojica mladića koji su ih i verbalno napali zbog nošenja transparenata, a policija, kako kažu, nije reagovala.

„Pošli smo sa našim LGBT zastavama i sa trans zastavom kako bismo pokazali da je LGBT populacija uz žene. Žao mi je šta je moja koleginica Dragoslava, izvršna direktorka ‘Da se zna’, doživela pri prolasku u Knez Mihailovu. Dva mladića homofoba su nas napala, verbalno su nas vređala. Rekli su Dragoslavi da ovo nije njen grad, pitali su je da li je muško ili žensko i na kraju su je pljunuli tri puta. Policija nije reagovala iako smo im to zahtevali“, priča Miloš Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari