Oko 60.000 obolelih od hroničnog artritisa 1Foto: UNS

U Srbiji od hroničnih artritisa (HAR) boluje oko 60.000 ljudi, od čega je 35.000 obolelih od reumatoidnog artritisa (RA), a postavljanje dijagnoze u proseku traje oko godinu, rečeno je danas na okruglom stolu “Ne odlaži, vreme je za rad“ i ukazano da su HAR autoimune sistemske bolesti koje najviše pogađaju mlađu, radno aktivnu populaciju.

– Bioloških lekova za lečenje reumatskih bolesti na našem tržištu ima i po tom pitanju idemo u korak sa svetom, međutim problem su finansije, jer ne uspevamo da lečimo sve pacijente – kazao je Predrag Ostojić, pomoćnik direktora Instituta za reumatologiju.

Ostojić se osvrnuo na činjenicu da su hronični artritisi autoimune, sistemske bolesti, koje pogađaju pre svega mlade ljude – radno aktivne. Prema njegovim rečima, ukoliko lečenje ne krene na vreme bolest ostavlja trajne posledice.

– Rano otkrivanje hroničnog artritisa od presudnog je značaja za lečenje, jer se na taj način može zaustaviti zapaljenje zglobova, pre nego što se zglobovi oštete. Time se čuva sposobnost za rad i kvalitet života obolelih ali i postiže najveći uspeh u lečenju – ukazao je Ostojić i objasnio da se pri nedostatku adekvatnog lečenja kod obolelih javljaju i psihološki problemi, poput depresije.

Biološku terapiju za lečenje hroničnih zapaljenskih artritisa dobija skoro 2.000 obolelih, od čega su 200 njih mladi i deca. Reč je o vrlo skupim lekovima što je glavno ograničenje za veću dostupnost terapije, a broj obolelih i dalje raste.

Ostojić je istakao da biološku terapiju, koja prema njegovim rečima, predstavlja revoluciju u lečenju ovih bolesti, treba da prima tri do četiri procenata više ljudi u Srbiji, kako bi situacija bila bolja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari