Patrijarh Irinej: Za srpski narod najvažnije jedinstvo, vera u boga i ljubav prema otadžbini 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej izjavio je večeras u Banjaluci da je za srpski narod najvažnije jedinstvo, vera u boga i ljubav prema otadžbini.

„Drago mi je što sam i ove godine u Banjaluci i Republici Srpskoj da zajednički proslavimo Dan republike. Najpotrebnije nam je zajedništvo, a Republika Srpska prevladava sve teškoće zato što je stala uz gospoda Boga“, rekao je Irinej nakon što je u crkvi Svete Trojice služena doksologija u čast njegovog dolaska.

Dodao je da je veoma važno i to što su mladi ljudi posvećeni bogu.

„Republika Srpska je srpska država, a u našim srcima kuca ljubav prema srpstvu i Svetome Savi“, kazao je patrijarh, koji je zvaničnicima RS i vernicima poželeo srećan Dan republike.

Vladika banjalučki Jefrem izrazio je zadovoljstvo što je patrijarh Irinej i ove godine sa srpskim narodom u Republici Srpskoj.

On je naglasio da je srpski narod u Republici Srpskoj „uveren da nije sam i ostavljen“.

Doksologiji u crkvi Svete Trojice prisustvovali su srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, premijer RS Radovan Višković, ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač, gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, kao i brojni vernici.

Vladika banjalučki Јefrem, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik i premijer Republike Srpske Radovan Višković dočekali su večeras u Banjaluci patrijarha Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irineja.

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović će u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske večeras organizovati svečanu večeru u čast patrijarha Irineja, saopšteno je iz vladinog Biroa za odnose s javnošću.

Patrijarh Irinej sutra će predvoditi svetu arhijerijsku liturgiju u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci.

U Republici Srpskoj sutra se proslavlja Dan republike.

Ranije je RS 9. januara obeležavala i svoju krsnu slavu, Svetog arhiđakona Stefana.

Ustavni sud BiH je 2015. godine doneo odluku prema kojoj je proslava Dana RS 9. januara neustavna, jer je diskriminišuća za građane koji nisu Srbi i pravoslavci, jer se tada obeležavala i krsna slava RS – Sveti arhiđakon Stefan.

U RS je potom održan referendum na kome su građani podržali da se 9. januar i dalje slavi kao Dan RS.

Republika Srpska je potom ukinula odredbe Zakona o praznicima RS koje su se odnosile na 9. januar, a Narodna skupština RS je usvojila novi Zakon o Danu RS, prema kojem se taj dan i dalje obeležava 9. januara, ali kao sekulаrni i neobavezujući praznik.

Ustavni sud BiH je u martu 2019. godine, po apelaciji delegata u Veću naroda RS, doneo novu odluku, navodeći da odredba Zakona o Danu Republike Srpske kojom se 9. januar januar utvrđuje kao Dan republike nije u skladu sa Ustavom BiH.

Time se, kako je naglašeno, ne dovodi u pitanje postojanje samog praznika.

U hotelu Holidej in u Sarajevu 9. januara 1992. godine tadašnji srpski poslanici u parlamentu Socijalističke republike BiH usvojili su Deklaraciju u proglašenju Republike srpskog naroda u BiH i od tada se 9. januar obeležava kao dan RS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari